|
#57313211
Perma-Cool 13211 Maxi-Cool Jr. 6-Pass Transmission Cooler w/8 Inch Fan
- It optimum cooling in a compact design
- Measures 3" thick x 7-1/2" high x 12-1/2" wide
- Has a 2400 CFM fan and a core thickness of .88"
$254.81
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 12.50" Overall Width, 7.50" Core Height
- It optimum cooling in a compact design
- Measures 3" thick x 7-1/2" high x 12-1/2" wide
- Has a 2400 CFM fan and a core thickness of .88"
- Made from lightweight yet durable aluminum with a natural finish
- They feature -6 AN to hose barb fittings with all necessary mounting brackets
Key Specs
| Core Height | 7.50" |
| Core Width | 10.00" |
| Core Thickness | .88" |
| Inlet Size | -6 AN |
| Outlet Size | -6 AN |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPerma-Cool 13211 Details
Perma-Cool 13211 Details
- Compact size: 3" x 7-1/2" x 12-1/2"
- - 6 AN male fittings
- 2400 CFM fan
- All aluminum construction
Charts
Guides & Documents
Perma-Cool 13211 Specifications
Perma-Cool 13211 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 13211 |
| Brand | Perma-Cool |
| Core Height | 7.50" |
| Core Width | 10.00" |
| Core Thickness | .88" |
| Inlet Size | -6 AN |
| Outlet Size | -6 AN |
| Cooling Fan | Single |
| Cooler Finish | Natural |
| Cooler Material | Aluminum |
| GENERAL | |
| Overall Width | 12.50" |
| Overall Height | 8.50" |
| Overall Thickness | 3" |
| Inlet Attachment | Male Threads |
| Row Quantity | 6 |
| Fan Diameter | 8 Inch |
| Blade Count | 10-blade |
| Blade Material | Plastic |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| Outlet Fitting | -6 AN |
| Cooler Construction | -6 AN to Hose barb |
| Fan Included | Yes |
| CFM Range | 1,200-1,299 CFM |
| Maximum Fan CFM | 1100 CFM |
| Number of Cooling Rows | 6 |
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
The product receives high acclaim for its excellent performance, superior quality, and practicality. Customers praised its usability, citing an easy installation process augmented by the provision of all necessary hardware. The product's quality and effectiveness are confirmed by the tangible drop in average trans temperature by 30 degrees. A standout feature, it outperforms competitor offerings. Users' willingness to repurchase underscores their satisfaction and approval of the product's superior features and quality.
Ratings & Reviews
4.7
3 Reviews
The product receives high acclaim for its excellent performance, superior quality, and practicality. Customers praised its usability, citing an easy installation process augmented by the provision of all necessary hardware. The product's quality and effectiveness are confirmed by the tangible drop in average trans temperature by 30 degrees. A standout feature, it outperforms competitor offerings. Users' willingness to repurchase underscores their satisfaction and approval of the product's superior features and quality.
4.7
3 reviews
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy again
4.0
4 years ago
Robert Shipp
Sandia, Texas
Verified
Works great
Would Recommend
Works Great!
5.0
4 years ago
Cody T.
Somewhere
Verified
Average trans temperature has dropped 30 degrees.
Would Recommend
I would buy it again. Easy install and works great
5.0
5 years ago
Brenden
Lincoln NE
Verified
Comes with all necessary hardware and works great
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews

