-9%
-9%
|
#447H7757
Patriot Exhaust H7757 Tubing, Mild Steel, 2 Inch, 16 Gauge
- Tubing has a 2" outside diameter
- Features a mild steel construction with a natural finish
- Comes in 60" lengths and is indented for the professional header builder or custom muffler shop
$60.39
/each
In Stock
$66.43
Save $6.04
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2 Inch Exhaust Tubing Diameter, Raw
- Tubing has a 2" outside diameter
- Features a mild steel construction with a natural finish
- Comes in 60" lengths and is indented for the professional header builder or custom muffler shop
- Perfect start for anyone looking to build their own exhaust system
Key Specs
| MFG. Part # | H7757 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H7757 Details
Patriot Exhaust H7757 Details
Our mild steel tubing is available in a variety of diameters and thicknesses, including 16 and 18 gauge material. Perfect for the professional header builder or custom muffler shop.
Available in 16 or 18 ga material
• Available in a wide variety of tube diameters
• All tubing comes in 5' lengths
- Patriot Exhaust H7757 Tubing Mild Steel 2
- Patriot Exhaust H7757 Tubing Mild Steel 2
Guides & Documents
Patriot Exhaust H7757 Specifications
Patriot Exhaust H7757 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H7757 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | No Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | Straight |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 16-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Overall Length | 60" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342503796 |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
hard to find around here
4.0
2 years ago
Paw-Pot
184 Country L n. Broadway N.C.
Verified
good
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
