-9%
-9%
|
#447H7756
Patriot Exhaust H7756 Tubing, Mild Steel, 2 Inch, 18 Gauge
- Available in a wide variety of tube diameters
- All tubing comes in 5' lengths
- Thicknesses include 16 and 18 gauge steel
$49.37
/each
In Stock
$54.31
Save $4.94
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2 Inch Exhaust Tubing Diameter, Raw
- Available in a wide variety of tube diameters
- All tubing comes in 5' lengths
- Thicknesses include 16 and 18 gauge steel
- Made from easy-to-bend mild steel
- Ideal for those looking to build their own exhaust system
Key Specs
| MFG. Part # | H7756 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H7756 Details
Patriot Exhaust H7756 Details
Our mild steel tubing is available in a variety of diameters and thicknesses, including 16 and 18 gauge material. Perfect for the professional header builder or custom muffler shop.
• Available in a wide variety of tube diameters
• All tubing comes in 5' lengths
- Patriot Exhaust H7756 Tubing Mild Steel 2
- Patriot Exhaust H7756 Tubing Mild Steel 2
Guides & Documents
Patriot Exhaust H7756 Specifications
Patriot Exhaust H7756 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H7756 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | No Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | Straight |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 18-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Overall Length | 60" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342503789 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great price on great product.
5.0
6 years ago
John
West chester PA
Verified
Nice quality pipe for exhaust. Exactly what I needed!
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
