-9%
-9%
|
#447H7707
Patriot Exhaust H7707 Tubing, Stainless Steel, 2 Inch, 16 Gauge
$120.78
/each
Factory Shipped
$132.86
Save $12.08
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | H7707 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H7707 Details
Patriot Exhaust H7707 Details
Stainless steel tubing has excellent physical properties combined with a remarkable resistance to corrosive agents found in the automotive exhaust emissions. Perfect for the professional header builder or custom exhaust shop.
Available in a wide range of tube diameters
• 16 or 18 gauge material
• Alll tubing comes in 5' lengths
- Patriot Exhaust H7707 Tubing 304 Stainless Steel 2
- Patriot Exhaust H7707 Tubing 304 Stainless Steel 2
Guides & Documents
Patriot Exhaust H7707 Specifications
Patriot Exhaust H7707 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H7707 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | No Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | Straight |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 16-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Overall Length | 60" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342506261 |
