-9%
-9%
|
#447H7706
Patriot Exhaust H7706 Tubing, Stainless Steel, 2 Inch, 18 Gauge
$115.30
/each
Factory Shipped
$126.83
Save $11.53
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | H7706 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H7706 Details
Patriot Exhaust H7706 Details
Stainless steel tubing has excellent physical properties combined with a remarkable resistance to corrosive agents found in the automotive exhaust emissions. Perfect for the professional header builder or custom exhaust shop.
Available in a wide range of tube diameters
• 16 or 18 gauge material
• Alll tubing comes in 5' lengths
- Patriot Exhaust H7706 Tubing 304 Stainless Steel 2
- Patriot Exhaust H7706 Tubing 304 Stainless Steel 2
Guides & Documents
Patriot Exhaust H7706 Specifications
Patriot Exhaust H7706 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H7706 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | No Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | Straight |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 18-gauge |
| Material Thickness | 0.05" |
| Overall Length | 60" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342506254 |
