-9%
-9%
|
#447H7037
Patriot Exhaust H7037 18 Gauge Exhaust Pipe, 2 Inch
$27.43
/each
Factory Shipped
$30.17
Save $2.74
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | H7037 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H7037 Details
Patriot Exhaust H7037 Details
Our mild steel mandrel bends are available in many combinations of radius, tube diamter and length to suit professional header builders, custom shops and do it yourselfers alike. All our bends are made on the industry's most up to date mandrel bending machines to ensure smooth wrinkle free bends with no crimping.
Available in many combinations of radius, tube diameter and lengths
• Wrinkle free mandrel bends
• Perfect for professional header builders, custom muffler shops or do it yourselfers
•
- Patriot Exhaust H7037 18 gauge 2" tube diameter, 3" radius U-bends
- Patriot Exhaust H7037 18 gauge 2" tube diameter, 3" radius U-bends
Guides & Documents
Patriot Exhaust H7037 Specifications
Patriot Exhaust H7037 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H7037 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | U-Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 180 degree |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 18-gauge |
| Material Thickness | 0.05" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342502409 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this again.
5.0
10 months ago
Carl
Grand Island, NE
Verified
We use it for manufacturing our product. Consistency is good.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
