-9%
-9%
|
#447H6900
Patriot Exhaust H6900 304 Stainless Steel Exhaust Pipe, 1-1/4 Inch
$43.88
/each
In Stock
$48.27
Save $4.39
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | H6900 |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-1/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyPatriot Exhaust H6900 Details
Patriot Exhaust H6900 Details
Patriot Exhaust's 304 stainless steel mandrel bends combine excellent physical properties with a remarkable resistance to corrosive agents. The 304 material is the most cost-effective grade of nonmagnetic stainless steel for high strength racing and custom street applications. Available in a wide variety of tube diameters, radiuses and lengths.
- 304 Stainless Steel material
- Resistent to corrosive agents
- Recommended for high strength racing applications or custom street exhaust systems
- Available in a wide variety of tube diameters and radiuses
- Patriot Exhaust H6900 304 Stainless Steel 1 1/4" tube diameter J-Bends
- Patriot Exhaust H6900 304 Stainless Steel 1 1/4" tube diameter J-Bends
Guides & Documents
Patriot Exhaust H6900 Specifications
Patriot Exhaust H6900 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | H6900 |
| Brand | Patriot Exhaust |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-1/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.25" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | J-Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 180 degree |
| Color | Natural |
| Gauge Thickness | 18-gauge |
| Material Thickness | 0.05" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 694342505769 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I am very pleased with the quality of the product.
5.0
3 years ago
Simpleman
Indiana
Verified
Re-routed exhaust on a 22hp Predator Motor.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
