|
#9107397
NGK N7397 Spark Plug TR51X Iridium IX Spark Plug
$11.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyNGK TR51X Details
NGK TR51X Details
NGK Iridium IX spark plugs are designed specifically for the performance enthusiast. Iridium IX spark plugs offer extreme ignitibility, improved throttle response and superior anti-fouling. The fine-wire iridium center electrode ensures high durability and a consistently stable spark. A special taper-cut ground electrode shape allows more area for faster flame expansion. Iridium alloy has an extremely high melting point, perfect for today's high-performance engines. Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties.
- Ground Configuration: Copper Core
- Center Electrode Tip Material: Iridium
- Hex Size: 5/8 Inch
- Insulator height: 53mm
Application
Guides & Documents
NGK TR51X Specifications
NGK TR51X Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | TR51X |
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Tapered |
| Spark Plug Reach | .709" |
| Resistor | Yes |
| Insulator Type | Projected |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Iridium |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would by this product again
5.0
5 years ago
40 Deluxe
Lusk Wyoming
Verified
The only plugs we use they do make a difference in how our rides run.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
