|
#9104177
NGK N4177 TR6 Spark Plug, 602 & 604 Crate Engine, LS1, LS Truck
- Correct spark plug for GM 602, 604, and CT525 racing crate engines
- Works well in 4.8, 5.3, 5.7, 6.0, and 6.2 liter LS Gen III and Gen IV engines for higher horsepower and boosted street engines
- Features a 14mm thread and .690" reach with a 5/8" hex head
$4.09
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Tapered Spark Plug Seat Style, 0.69" Spark Plug Reach
- Correct spark plug for GM 602, 604, and CT525 racing crate engines
- Works well in 4.8, 5.3, 5.7, 6.0, and 6.2 liter LS Gen III and Gen IV engines for higher horsepower and boosted street engines
- Features a 14mm thread and .690" reach with a 5/8" hex head
- Tip is made out of a nickel alloy material and has heat range of 6
- Core is made out of copper and projected insulator
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyNGK 4177 Details
NGK 4177 Details
Every NGK spark plug is designed to withstand severe mechanical and thermal shock associated with these high-revving, high-compression race crate engines.
- NGK spark plug for 602 crate engine
- Cool heat range
Application
Guides & Documents
NGK 4177 Specifications
NGK 4177 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 4177 |
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Tapered |
| Spark Plug Reach | 0.69" |
| Resistor | Yes |
| Insulator Type | Projected |
| Spark Plug Heat Range | 6 |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | TR6 |
| GTIN Code | 087295141779 |
