|
#9102238
NGK N2238 TR5 Spark Plug, 602 & 604 Crate Engine, LS1, LS Truck
- Correct spark plug for GM 602, 604, and CT525 racing crate engines
- Works well in 4.8, 5.3, 5.7, 6.0, and 6.2 liter LS Gen III and Gen IV engines for stock and mildly modified street engines
- Features a 14mm thread and .708" reach with a 5/8" hex head
$3.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Tapered Spark Plug Seat Style, 0.708" Spark Plug Reach
- Correct spark plug for GM 602, 604, and CT525 racing crate engines
- Works well in 4.8, 5.3, 5.7, 6.0, and 6.2 liter LS Gen III and Gen IV engines for stock and mildly modified street engines
- Features a 14mm thread and .708" reach with a 5/8" hex head
- Tip is made out of a nickel alloy material and has heat range of 5
- Core is made out of copper and projected insulator
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyNGK 2238 Details
NGK 2238 Details
Every NGK spark plug is designed to withstand severe mechanical and thermal shock associated with these high-revving, high-compression race crate engines.
Application
Guides & Documents
NGK 2238 Specifications
NGK 2238 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2238 |
| Brand | NGK |
| Thread Pitch | 14mm |
| GENERAL | |
| Spark Plug Seat Style | Tapered |
| Spark Plug Reach | 0.708" |
| Resistor | Yes |
| Insulator Type | Projected |
| Spark Plug Heat Range | 5 |
| Core Material | Copper |
| Tip Material | Nickel Alloy |
| Wrench Size | 5/8" |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | TR5 |
| GTIN Code | 087295122389 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would buy this product again
5.0
a year ago
Bro Ray
San Diego Cal.
Verified
easy install on a LS engine
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
