-11%
-11%
|
#5507706MRG
Mr Gasket 7706MRG Mechanical Fuel Pump, 80 GPH, 289/302/351W Ford
- The shutoff pressure pre-set 7.5 PSI and it flows 80 GPH
- Specifically designed for the 289/302/351W Ford engine
- A fuel pressure regulator is not required due to built-in shutoff
$112.95
/each
In Stock
$127.95
Save $15.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Product Summary
Gasoline Fuel Type, 80 GPH / 303 LPH Free Flow Rate
- The shutoff pressure pre-set 7.5 PSI and it flows 80 GPH
- Specifically designed for the 289/302/351W Ford engine
- A fuel pressure regulator is not required due to built-in shutoff
- Features a heavy duty construction for continuous high rpm operation
- Lower pump body can be clocked in different positions to tailor to your specific orientation needs
Key Specs
| Fuel Type | Gasoline |
| Free Flow Rate | 80 GPH / 303 LPH |
| Maximum Pressure | 7.5 psi |
| Fuel Pump Inlet Size | 1/4" NPT |
| Fuel Pump Outlet Size | 1/4" NPT |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMr Gasket 7706MRG Details
Mr Gasket 7706MRG Details
Mr. Gasket fuel pumps are suitable for street use and high output racing applications when a mechanical pump is desired or required.
Street Performance Carbureted Applications Fits Ford 289/302/351W V8sCompatible with Gasoline
- Street Performance
- Flows 80 GPH free flow
- Shutoff pressure pre-set 7.5 PSI
- Fuel pressure regulator is not required due to build-in shutoff
- Heavy duty construction for continuous high rpm operation
- Lower pump body can be clocked in different positions to tailor to your specific orientation needs
- Inlet & outlet tapped for 1/4" NPT
Mr Gasket 7706MRG Specifications
Mr Gasket 7706MRG Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 7706MRG |
| Brand | Mr Gasket |
| Fuel Type | Gasoline |
| Free Flow Rate | 80 GPH / 303 LPH |
| Maximum Pressure | 7.5 psi |
| Fuel Pump Inlet Size | 1/4" NPT |
| Fuel Pump Outlet Size | 1/4" NPT |
| Material Type | Aluminum |
| Regulator Required | No |
| GENERAL | |
| Inlet Attachment | Female Threads |
| Outlet Attachment | Female Threads |
| Color | Chrome |
| Inlet Size | 1/4" NPT |
| Outlet Size | 1/4" NPT |
| Notes | Gasket included. |
| Inlet Quantity | 1 |
| Outlet Quantity | 1 |
| GTIN Code | 090127741665 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its perfect fit for Shelby Cobra 351W. They lauded its superior quality evident in its appearance. This product has earned reliable recommendations due to its noteworthy qualities. Customers are willing to repurchase, proving it as a preferred choice over competitors.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its perfect fit for Shelby Cobra 351W. They lauded its superior quality evident in its appearance. This product has earned reliable recommendations due to its noteworthy qualities. Customers are willing to repurchase, proving it as a preferred choice over competitors.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great buy
5.0
5 years ago
Al
Goodyear Arizona
Verified
Fits for my Shelby cobra 351W
Would Recommend
Yes I would by it again
5.0
6 years ago
Frank
Canada
Verified
Looks like a quality Item.
Showing 2 of 2 reviews
Fitment
Fitment
1964 AC Shelby Cobra
Ford 289
1968-1973 AC Shelby Cobra
Ford 289
1967 DeTomaso Mangusta
Ford 289
1963 Ford 300
Ford 289
1966-1968 Ford Bronco
Ford 289
1963-1967 Ford Club Wagon
Ford 289
1963-1968 Ford Country Sedan
Ford 289
1963-1968 Ford Country Squire
Ford 289
1964-1968 Ford Custom
Ford 289
1964-1968 Ford Custom 500
Ford 289
1963-1968 Ford Fairlane
Ford 289
1964-1968 Ford Falcon
Ford 289
1964-1965 Ford Falcon Sedan Delivery
Ford 289
1963 Ford Ford 300
Ford 289
1963-1967 Ford Galaxie
Ford 289
1963-1967 Ford Galaxie 500
Ford 289
1964-1969 Ford GT40
Ford 289
1965-1968 Ford LTD
Ford 289
1964-1968 Ford Mustang
Ford 289
1963-1968 Ford Ranch Wagon
Ford 289
1960-1961 Ford Ranchero
Ford 289
1965-1968 Ford Ranchero
Ford 289
1964 Ford Sprint
Ford 289
1968 Ford Torino
Ford 289
1964-1967 Mercury Caliente
Ford 289
1966-1967 Mercury Capri
Ford 289
1964-1968 Mercury Comet
Ford 289
1967 Mercury Commuter
Ford 289
1967-1968 Mercury Cougar
Ford 289
1963 Mercury Country Cruiser
Ford 289
1964-1968 Mercury Cyclone
Ford 289
1963 Mercury Meteor
Ford 289
1968 Mercury Montego
Ford 289
1964-1967 Mercury Villager
Ford 289
1966-1967 Mercury Voyager
Ford 289
1963-1968 Shelby Cobra
Ford 289
