|
#550484006
Mr Gasket 484006 Straight 3/8 Inch I.D. Hose To 1/4 Inch NPT
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Pipe to Hose Barb Fittings
Key Specs
| Fitting End A | 3/8" Hose barb |
| Fitting End B | 1/4" NPT Male |
| Angle | Straight |
| AN Size | -6 AN |
| Material Type | 6061 Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMr Gasket 484006 Details
Mr Gasket 484006 Details
Mr Gasket Hose Barb Fittings are Economically Priced and Feature a Blue or Black Anodized Satin Finish.
- Adapter Material: 6061 Aluminum
- Most Adapters are Available in Blue or Black Anodized Finish
- Satin Anodized Finish w/o any Logos
- Classic Look that Matches Most Other Brands of Plumbing
- Sizes: -4 to -12 AN & 1/8” NPT to 3/4” NPT
Charts
Mr Gasket 484006 Specifications
Mr Gasket 484006 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 484006 |
| Brand | Mr Gasket |
| Fitting End A | 3/8" Hose barb |
| Fitting End B | 1/4" NPT Male |
| Angle | Straight |
| AN Size | -6 AN |
| Material Type | 6061 Aluminum |
| GENERAL | |
| Finish | Anodized |
| Color | Blue |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 090127032213 |

