|
#50022257
Mallory 22257 60FI Fuel Pump
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Electric Fuel Pumps
Key Specs
| MFG. Part # | 22257 |
| Brand | Mallory Ignition |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 60 GPH / 227 LPH |
| Maximum Pressure | 55 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMallory Ignition 22257 Details
Mallory Ignition 22257 Details
These high efficiency fuel pumps are designed to meet and exceed the fuel pressure requirements of racing applications using EFI. The CNC machined housings are machined to absolute precision to secure a reliable and efficient Gerotor type motor.
Mounting hardware is supplied to make your installation simple.
Mallory Ignition 22257 Specifications
Mallory Ignition 22257 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 22257 |
| Brand | Mallory Ignition |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 60 GPH / 227 LPH |
| Maximum Pressure | 55 psi |
| GENERAL | |
| Inline | No |
| Fuel Type | Gasoline |
| Electric Fuel Pump Inlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Electric Fuel Pump Outlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 085132222575 |
