-34%
-34%
|
#37610740
MagnaFlow 10740 2.25 Inch 3 in 1 Performance Exhaust Pipe
$141.00
/each
Factory Shipped
$214.01
Save $73.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 10740 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyMagnaFlow 10740 Details
MagnaFlow 10740 Details
MagnaFlow Pipe Bends give the professional builder or garage DIY exhaust builder the bends necessary to meet any custom fabrication needs.
- Stainless steel construction
- Multifunctional bends for the proper fit
MagnaFlow 10740 Specifications
MagnaFlow 10740 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 10740 |
| Brand | MagnaFlow |
| Exhaust Tubing Diameter | 2-1/4 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.25" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | Assorted Bends |
| Exhaust Pipe Bend Radius(es) | 3.5" |
| Gauge Thickness | 16-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 841380021700 |

