|
#ROD25
M&H Racemaster ROD25 Radial Front Runner Tire, 26/8.50R17
185/55R17
$402.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | ROD25 |
| Position | Front |
| Tire Type | Drag |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster ROD25 Details
M&H Racemaster ROD25 Details
These M&H Racemaster 26/8.50R17 Radial Front Runner tires offer light weight and reduced rolling resistance, as well as fitment for late model cars with large front brakes. M&H Racemaster engineered the first purpose built drag racing tire back in the 1950s and still makes highly competitive tires for multiple drag racing and street applications. If you're looking for 26/8.50R17 front runners, these are an excellent choice! Made in USA!
M&H Racemaster ROD25 Specifications
M&H Racemaster ROD25 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | ROD25 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Front |
| Tire Type | Drag |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Tire Size | 26/8.50R17 |
| Tire Diameter | 26.00" |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.40" |
| Tread Width | 7" |
