|
#ROD16
M&H Racemaster ROD16 Radial Drag Rear Tire, 275/60R15
235/60R15245/55R15275/50R15325/50R15390/15R15
$436.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | ROD16 |
| Position | Rear |
| Tire Type | Street/Strip |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster ROD16 Details
M&H Racemaster ROD16 Details
M&H Drag Radials are DOT approved, and have a compound that works well with high performance street cars. Available in many sizes to fit everything from stock street cars to tubbed drag cars, the M&H drag radial line offers great traction on the street and the track. M&H drag radials are also available for late model performance cars with large brakes (such as Cobra, Corvette, Camaro, Challenger), with sizes to fit 16, 17 and 18-inch wheels. M&H Racemaster tires are made in the USA for drag racing and street car applications. Also check out the Drag Radial Front Runners.
M&H Racemaster ROD16 Specifications
M&H Racemaster ROD16 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | ROD16 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Rear |
| Tire Type | Street/Strip |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 275/60R15 |
| Tire Diameter | 28.00" |
| Rim Width Range | 7.00 -9.00" |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 28.00 - 28.99" |
| Section Width | 10.90" |
| Tread Width | 9.5" |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Exactly what I wanted
5.0
8 months ago
JT
Sigourney IA
Verified
For my drag and drive car they work great
Would Recommend

Showing 1 of 1 reviews
