|
#MSS018
M&H Racemaster MSS018 Bias Ply Front Runner, 4.5/26-15 Tire
3.5/22-153.6/24-155.0/24-15
$288.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | MSS018 |
| Position | Front |
| Tire Type | Drag |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyM&H Racemaster MSS018 Details
M&H Racemaster MSS018 Details
These M&H 4.5/26-15 bias ply Front Runner tires offer light weight and reduced rolling resistance to help give you the edge against the competition. M&H Racemaster engineered the first purpose built drag racing tire back in the 1950s and still makes highly competitive tires for multiple drag racing and street applications. If you're looking for 26.0/4.5-15 front runners, these are an excellent choice! Made in USA!
M&H Racemaster MSS018 Specifications
M&H Racemaster MSS018 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MSS018 |
| Brand | M&H Racemaster |
| Position | Front |
| Tire Type | Drag |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 26 x 4.50-15 |
| Tire Diameter | 26.00" |
| Rim Width Range | 3.00 - 5.00" |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 25.00 - 25.99" |
| Section Width | 6.50" |
| Tread Width | 4.5" |
| Tubeless Tire | No |
