|
#4755272668
Longacre® 52-72668 Computerscales® AccuSet II Heavy Duty
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Longacre Computerscales Accuset II Scales
Key Specs
| MFG. Part # | 52-72668 |
| Brand | Longacre |
| Scale Type | Pad Mount |
| Scale Load Capacity | 5,000 lbs |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLongacre 52-72668 Details
Longacre 52-72668 Details
Heavy Capacity System with Expanded Range Control Box
5000 lbs. per pad, 20,000 total - Great for heavier vehicles
- OR -
PULL-DOWN RIGS
Simple to use - just push a button to get everything you need!
- Push one button for all 4 wheel weights plus Cross Weight
- Push a second button for all partial %
Simple, uncluttered display – No unneeded information
Baseline Memory Recall
Store your baseline setup in Memory. Then recall it instantly to compare to the current setup. Saves time writing it down – always handy. This 1 slot memory is really handy and is super easy to use.
- Expanded range AccuSet II™ Control Box - 20,000 lbs.
- Heavy Duty Hi-Flex 24' cables with Billet AN connectors - longer cables available if requested - no extra charge
- Face is slanted for easier viewing
- 4 heavy capacity pads - 15" x 15" x 5" with satin finish
- Max capacity of 5000 lbs. per pad
- Includes heavy duty carrying case for electronics and cables
- 2-year limited warranty
METRIC OPTION: The AccuSet II control box is user switchable to metric readings. Please choose the metric display option if you require metric and we'll make sure it gets switched for you. Or you can easily do it yourself.
Longacre Computerscales are not designed for, certified for, or recommended for use with any manned aircraft.
Charts
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Longacre 52-72668 Specifications
Longacre 52-72668 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 52-72668 |
| Brand | Longacre |
| Scale Type | Pad Mount |
| Scale Load Capacity | 5,000 lbs |
| GENERAL | |
| System Load Capacity | 5,000 lbs |
| Scale Size | 15" x 15" x 5" |
| Scale Pad Length | 15" |
| Scale Pad Width | 15" |
| Scale Pad Height | 5" |
| Case Included | Yes |

