|
#21216000
Lisle Corporation 16000 Engine Cylinder Hone, 1.75 - 2.75 Inch
- For 1 3/4" to 2 3/4" (44.5 - 69.9mm) Cylinders
- 3 1/2" long stones
- 180 grit stones
$210.99
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Product Summary
Cylinder Hone Cylinder Hone Component Type
- For 1 3/4" to 2 3/4" (44.5 - 69.9mm) Cylinders
- 3 1/2" long stones
- 180 grit stones
- 1.75" - 2.20", 2.05" - 2.50", 2.35" - 2.75" size sets
Key Specs
| MFG. Part # | 16000 |
| Cylinder Hone Component Type | Cylinder Hone |
| Minimum Diameter | 1.750" |
| Maximum Diameter | 2.750" |
| Stone Grit | 180 |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyLisle 16000 Details
Lisle 16000 Details
Precision built for small cylinders. Stones are 3 1/2" long, assuring unusual accuracy. Stones cover full range, are easily changed, and available in four grits. Comes complete with 180 grit stones for 1.75"-2.20" (# 16410), 2.05"-2.50" (#16420), 2.35"-2.75" (#16430) cylinder size ranges in sturdy storage case.
- For 1 3/4" to 2 3/4" (44.5 - 69.9mm) Cylinders
- 3 1/2" long stones
- 180 grit stones
- 1.75" - 2.20", 2.05" - 2.50", 2.35" - 2.75" size sets
Replacement stone sets available separately (for Cylinder Size Range):
- 1.75"-2.20" 80 Grit # 16440 & 280 Grit # 16380
- 2.05"-2.50" 80 Grit # 16450 & 280 Grit # 16390
- 2.35"-2.75" 80 Grit # 16460 & 280 Grit # 16400
Guides & Documents
Lisle 16000 Specifications
Lisle 16000 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 16000 |
| Brand | Lisle |
| Cylinder Hone Component Type | Cylinder Hone |
| Minimum Diameter | 1.750" |
| Maximum Diameter | 2.750" |
| Stone Grit | 180 |
| GENERAL | |
| Cylinder Hone Body Type | Universal Joint |
| Number of Stones | 2 |
| Number of Wipers | 2 |
| Stone Length | 3.5" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 083045160007 |
