|
#20914
Landrum V175 Stock Appearing 14 Inch Pig Tail Rear Spring
- Stock appearing springs
- Painted black
- Closed and ground on both ends
$89.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Stock appearing springs
- Painted black
- Closed and ground on both ends
- Made of high grade chrome silicon
- Heat treated and stress relieved
Key Specs
| MFG. Part # | Select Rate |
| Position | Universal |
| Spring Rate | Select Rate |
| Free Height | 14" |
| Outside Diameter | 7" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Landrum Performance Springs, stock appearing are intended for the classes that require stock appearing springs and don't require use of spacers or weight jacks. The springs are painted black for a stock appearance. Landrum rear coil springs are closed and ground on both ends. They are made from the highest grade chrome silicon wire and cold wound–not hot wound–and properly heat-treated and stress-relieved.
The V-Series is designed for the chassis that cannot utilize the single-end pigtail spring.
Tip: Full size GM and Ford applications overall height is 14″ outside diameter is 7″. Spring is painted black for stock appearance. Tagged with proper rate.
- Stock appearing springs
- Painted black
- Closed and ground on both ends
- Made of high grade chrome silicon
- Heat treated and stress relieved
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Rate to see |
| Brand | Landrum |
| Position | Universal |
| Spring Rate | Select Rate to see |
| Free Height | 14" |
| Outside Diameter | 7" |
| Inside Diameter | 2.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
