|
#209500
Landrum Bump Cup, 14mm/.5 Inch Shock Shaft, 300-2500/3000-7000
- Landrum Bump Cups
- Fit 14mm (and/or 1/2) Shock Shaft
- Available for 300-2500 or 3000-7000 spring rates
$49.99
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- Landrum Bump Cups
- Fit 14mm (and/or 1/2) Shock Shaft
- Available for 300-2500 or 3000-7000 spring rates
- Sold as each
Key Specs
| MFG. Part # | Select Rate |
| Overall Height | .37" |
| Inside Diameter | .55" |
| Hole Diameter | 14.00 mm |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- Landrum Bump Cups
- Fit 14mm (and/or 1/2) Shock Shaft
- Available for 300-2500 or 3000-7000 spring rates
- Sold as each
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Rate to see |
| Brand | Landrum |
| Overall Height | .37" |
| Inside Diameter | .55" |
| Hole Diameter | 14.00 mm |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 1.05 OZ, EACH 2" OD X .20 THICK .55 ID .375 THICK 1.286 OD X .18 HT. .98 ID X .12 DEEP RECESS |
