|
#2092510
Landrum High Travel 10 Inch Coilover Spring, 2.5 In ID, Black
- 2.5" coil-over spring ID, 10" length
- Available in 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 110, 115, 120, and 125 lb./ft spring rates
- Specially engineered for high travel applications including circle track, drag racing, street and offroad
Starting from
$84.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
- 2.5" coil-over spring ID, 10" length
- Available in 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 110, 115, 120, and 125 lb./ft spring rates
- Specially engineered for high travel applications including circle track, drag racing, street and offroad
- Manufactured from the highest grade of chrome silicon wire in the USA
- Compressed to solid height
Key Specs
| MFG. Part # | Select Rate |
| Position | Front or Rear |
| Spring Rate | Select Rate |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
- 2.5" coil-over spring ID, 10" length
- Available in 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 110, 115, 120, and 125 lb./ft spring rates
- Specially engineered for high travel applications including circle track, drag racing, street and offroad
- Manufactured from the highest grade of chrome silicon wire in the USA
- Compressed to solid height
Race proven Landrum coilover springs are specially engineered for high travel applications including circle track, drag racing, street and offroad. Manufactured in the United States with the highest-quality Chrome Silicon steel wire, our coilovers are engineered for maximum high travel performance, long service life and to be lightweight. Every spring is preset to solid height during manufacturing, allowing them to be compressed to solid while providing consistent high performance throughout their range of travel. Using incredibly precise manufacturing tolerances, we ensure all our springs perform exactly as they were originally engineered. Each Landrum coilover spring comes with a dyno sheet showing its dependable performance.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Rate to see |
| Brand | Landrum |
| Position | Front or Rear |
| Spring Rate | Select Rate to see |
| Free Height | 10" |
| Inside Diameter | 2.5" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Gloss |
| Color | Gray/Silver |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Progressive Rate Spring | Select Rate to see |
