|
#91603460
Kontio Tyres 138549KON WhitePaw Classic 165/80R15 Tire, 1.57 WW
- 165/80R15
- Replaces: 165R15, 5.60-15, 5.90-15 and 6.00-15
- 1.57" Whitewall
$169.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Front/Rear Position, 165/80R15 Tire Size
- 165/80R15
- Replaces: 165R15, 5.60-15, 5.90-15 and 6.00-15
- 1.57" Whitewall
- Tubeless
- Radial Tire
Key Specs
| MFG. Part # | 138549KON |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Whitewall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyKontio Tyres 138549KON Details
Kontio Tyres 138549KON Details
Kontio Whitepaw Classic is a unique tyre combining magnificent outlook of vintage tyres and the excellent performance of the latest modern radial tyre technology. The Kontio Whitepaw Classic is a genuine whitewall tyre with a whitewall from 2-1/2 to 3-1/4 inches.
- 165/80R15
- Replaces: 165R15, 5.60-15, 5.90-15 and 6.00-15
- 1.57" Whitewall
- Tubeless
- Radial Tire
- Sold as each
Kontio Tyres 138549KON Specifications
Kontio Tyres 138549KON Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 138549KON |
| Brand | Kontio Tyres |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Whitewall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 165/80R15 |
| Tire Diameter | 25.20" |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | Yes |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Section Width | 6.69" |
| Tread Width | 4.92" |
| Tubeless Tire | Yes |
| LI & SI | 87R |
| Whitewall Width | 1.5" |
| Outside Diameter | 25.2" |
| Circumference | 79.16" |
| Sidewall Height | 5.14" |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Really courteous fast ordering
5.0
2 years ago
Mhin1956
Cordova, tn
Verified
Look better than expected installs great
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

