|
#91044852
Goodyear CBCGH Speedway White Stripe Tire, F70/15
$435.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | CBCGH |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyGoodyear CBCGH Details
Goodyear CBCGH Details
The 1968 Stingray was the start of a new generation Corvette. This platform involved several chassis design changes to include wider based tire and wheel assemblies. The engineers from GM chassis design working in conjunction with their counterparts at Goodyear, advanced tire development by designing the F70/15 Goodyear Speedway wide tread, and what a tire it is. Although belted bias construction existed, the belted tires caused the Stingray chassis to begin drifting when cornering at a lower rate of speed. That had to go, the Goodyear Speedway non-belted tire solved the problem. Allowing the Corvette to attain a higher level of performance. Nylon body ply tires were exclusively used on this high performance platform to further enhance impact resistance and heat dissipation. Lessons learned from NASCAR, F-1, Indy car and drag racing. The Kelsey Tire Goodyear F70/15 Speedway Wide Treads are unique in bringing you this total O.E. package. Maximum performance on the street or judging field, with Goodyear you’re “Doing It Right”.
Application
Goodyear CBCGH Specifications
Goodyear CBCGH Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CBCGH |
| Brand | Goodyear |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | F70/15 |
| Tire Diameter | 26.51" |
| Rim Width Range | 8.00 - 9.00" |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.95" |
| Tread Width | 6.5" |
| Tubeless Tire | Yes |
