|
#91044848
Goodyear CBAEX Goodyear Speedway 350 Large Letter Tire, E70/15
- Designed specifically for the 1967-1968 Ford Mustang Shelby
- Features large lettering with the Goodyear name
- DOT approved tires will work with a 15" rim
$525.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Front/Rear Position, E70/15 Tire Size
- Designed specifically for the 1967-1968 Ford Mustang Shelby
- Features large lettering with the Goodyear name
- DOT approved tires will work with a 15" rim
- Tires have a bias ply build and have a load rating of 1400 lbs.
- Tire diameter measures 26.73" and they have a 6.63" trad width
Key Specs
| MFG. Part # | CBAEX |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Raised White Letters |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyGoodyear CBAEX Details
Goodyear CBAEX Details
Yes, the Shelby. A torrid vehicle requiring a companion tire. Kelsey Tire Goodyear’s Speedway lineup provided the answer with the Speedway 350. It only took two words on this vehicle to let you know you were in fast company, Goodyear and Shelby. When your “all in and all done” the Goodyear Speedway 350 is the tire exclusively used by Shelby for ’67 and ’68.
Application
Large lettering. For 67-68 Ford Mustang Shelby.
Goodyear CBAEX Specifications
Goodyear CBAEX Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CBAEX |
| Brand | Goodyear |
| Position | Front/Rear |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Raised White Letters |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | E70/15 |
| Tire Diameter | 26.73" |
| Load Capacity | 1400 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.40" |
| Tread Width | 6.63" |
| Tubeless Tire | Yes |
