|
#474134-040
Keith Black KB134.040 Flat Top 5.7 Rod Chevy 383 Hypereutectic Pistons
$414.99
/set
In Stock
Order soon, only 3 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select an engine to verify Fitment
Select Engine
Key Specs
| MFG. Part # | KB134.040 |
| Piston Style | Flat Top w/ 2 valve reliefs |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyKeith Black KB134.040 Details
Keith Black KB134.040 Details
Keith Black Hypereutectic pistons are favored for their improved power and reduced scuffing. The unique design & manufacturing processes combine to produce a rigid piston, which will rock less in the bore improving ring seal. These T-5 heat treated pistons also offer reduced thermal expansion, which allows you to run tighter clearances and allows the piston rings to seal better and minimize blow-by.
For S/B Chevy 383 c.i. (4.000" bore x 3.75" stroke).
- 390 Hypereutectic alloy
- Fully machined crowns and valve reliefs
- Drilled oil drain backs
- Full floating wrist pins
- Triple wound spiral locks
- Reflective alloy allows 2% power increase
- Quench dome technology minimizes deterioration
- Zero deck quench designs
- Lightweight wrist pins
Item Details
C/R 58cc=11.9, 64cc=10.9, 76cc=9.6Piston/Pin Weight: 650 g
Rod Length: 5.7", Ring Style: A
Charts
474-134 Instructions (PDF)
Ring Style Chart (GIF)
Specs
- Comp Height 5.7" Rod - 1.433
- Comp Height 6.0" Rod - 1.13
- Pin Diameter - 0.9272
Keith Black KB134.040 Specifications
Keith Black KB134.040 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | KB134.040 |
| Brand | Keith Black |
| Piston Style | Flat Top w/ 2 valve reliefs |
| Piston Material | Hypereutectic Aluminum |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Style | Press-Fit or Floating |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | 4.040" |
| Stroke | 3.750" |
| Connecting Rod Length | 5.700" |
| Piston Weight | 505 grams |
| Piston Ring Style | A |
| Wrist Pin Diameter | 0.9272" |
| Wrist Pin Weight | 145 grams |
| Top Ring Thickness | 5/64" |
| Second Ring Thickness | 5/64" |
| Oil Ring Thickness | 3/16" |
| Compression 58cc = | 11.9 : 1 |
| Compression 64cc = | 10.9 : 1 |
| Compression 76cc = | 9.6 : 1 |
| GTIN Code | 800745045904 |
| Sold in Quantity | Set |
