|
#6177000
Inline Fuel Pressure Adapter, -6 AN to -6 AN w/ 1/8Inch NPT, Blue
- Use for inline pressure gauge
- Great for fuel log, pump or regulator
$10.49
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Product Summary
Universal Fit, -6 AN Male Fitting End A, Straight Angle
- Use for inline pressure gauge
- Great for fuel log, pump or regulator
Key Specs
| Fitting End A | -6 AN Male |
| Fitting End B | -6 AN Male |
| Fitting End C | 1/8" NPT Female |
| Angle | Straight |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 6177000 Details
Speedway Motors 6177000 Details
Guides & Documents
Speedway Motors 6177000 Specifications
Speedway Motors 6177000 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 6177000 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fitting End A | -6 AN Male |
| Fitting End B | -6 AN Male |
| Fitting End C | 1/8" NPT Female |
| Angle | Straight |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Fitting Style | Coupler |
| Fitting Category | AN to AN |
| Swivel | No |
| Gauge Port | Yes |
| Gauge Port Size | 1/8" NPT |
| O-Rings Included | No |
| Finish | Anodized |
| Color | Blue |
| Sold in Quantity | Each |
| Thread Pitch | 9/16" - 18 |
| AN Size | -6 AN |
| Notes | Has an 1/8" NPT female inlet on the side of the the fitting. |
Ratings & Reviews
4.3
3 Reviews
Customers appreciate the product for its functionality and practicality. Its core qualities, such as fitting into tight spaces and accurate pressure testing, received specific mentions. Users found it reliable, indicating repeat purchases due to consistent performance. Compared to competitors, this product stands out for being an effective and efficient solution.
Ratings & Reviews
4.3
3 Reviews
Customers appreciate the product for its functionality and practicality. Its core qualities, such as fitting into tight spaces and accurate pressure testing, received specific mentions. Users found it reliable, indicating repeat purchases due to consistent performance. Compared to competitors, this product stands out for being an effective and efficient solution.
4.3
3 reviews
5
1
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I would recommend this item
5.0
9 months ago
Bob
Prescott Az
Verified
Nice quality part used in adapting fuel pressure gage to existing fuel line. Nice looking, works great
Would Recommend
great buy,works good
4.0
5 years ago
popa james
downtown hulaco,al
Verified
used this as a nitrous fuel pressure test point,works well
Would Recommend
It did the job i was look for,so i would buy again.
4.0
10 years ago
Rube
Moulton, Ia.
Verified
It was a tight spot were the gaug
Would Recommend
Showing 3 of 3 reviews

