$143 Off
$143 Off
|
#4461580160010
Ididit 1580160010 Universal 19 1/4" 9-bolt Tilt Steering Column
- The Tilt and Telescoping column is one of the most unique and luxurious steering columns that we offer
- The top head of the column has a built-in, locking wheel adaptor and when turned, allows you to move the steering wheel 1 1-2 inches in or out
- The adaptor is an integral part of the column and must be included in the measurement
$1,423.00
/each
Factory Shipped
$1,566.00
Save $143.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
19.25" Overall Length, Natural, 2" Tube O.D., Steel
- The Tilt and Telescoping column is one of the most unique and luxurious steering columns that we offer
- The top head of the column has a built-in, locking wheel adaptor and when turned, allows you to move the steering wheel 1 1-2 inches in or out
- The adaptor is an integral part of the column and must be included in the measurement
- Please refer to the Tilt/Tele Conversion Chart (below) to determine the proper column size
- ALL MEASUREMENTS ARE IN A COLLAPSED POSITION
Key Specs
| MFG. Part # | 1580160010 |
| Overall Length | 19.25" |
| Finish | Natural |
| Output Shaft Type | 3/4" DD |
| Tube O.D. | 2" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyIdidit 1580160010 Details
Ididit 1580160010 Details
The Tilt and Telescoping column is one of the most unique and luxurious steering columns that we offer. The top head of the column has a built-in, locking wheel adaptor and when turned, allows you to move the steering wheel 1 1-2 inches in or out. The adaptor is an integral part of the column and must be included in the measurement. Please refer to the Tilt/Tele Conversion Chart (below) to determine the proper column size. ALL MEASUREMENTS ARE IN A COLLAPSED POSITION. Add style and function to your column with ididit's OE ignition. Our id.CLASSIC ignition system includes an 'easy effort' electric ignition switch, relays and two coded keys. ididit ignition columns have an electric internal ignition, therefore there are no external ignition components bolted to the exterior of your column. This column also features our unique 8-position tilt, self-canceling turn signals, 4-way flashers, horn wiring and our standard dress-up kit. Available in paintable steel, chrome plated steel, black powder coated steel. 16" Tilt Column = 19 1/4" Tilt/Tele Column
Ididit 1580160010 Specifications
Ididit 1580160010 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1580160010 |
| Brand | Ididit |
| Overall Length | 19.25" |
| Finish | Natural |
| Output Shaft Type | 3/4" DD |
| Tube O.D. | 2" |
| Material Type | Steel |
| Collapsible | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Extends an additional 1.5 towards the driver for a 20.750 total length. |
| Gear Indicator Included | No |
| Hazard Switch | Yes |
| Telescoping | Yes |
| Tilt Column | Yes |
| Turn Signal Switch Included | Yes |
