|
#82674848
ICT Billet AN627-48A 3 Inch Hose Barb Splice Coupler
- This fitting is a 3" to 3" hose barb coupler
- Commonly used to couple or repair large hoses
- Machined aluminum finish
$23.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 3.00" Outside Diameter, Straight Angle
- This fitting is a 3" to 3" hose barb coupler
- Commonly used to couple or repair large hoses
- Machined aluminum finish
- Made in Wichita, Kansas from aerospace grade, USA produced, billet aluminum
- Package includes 1 coupler
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyICT BILLET AN627-48A Details
ICT BILLET AN627-48A Details
- Install this coupler between two different hose sizes to quickly and easily mend or adapt radiator hoses or similar flexible hoses.
- This fitting has a 3" to 3" barb
- Commonly used to couple or repair hose
- Must be used with hose clamps
- Machined aluminum finish
- Made in Wichita, Kansas from aerospace grade, USA produced, billet aluminum
- Package includes 1 coupler
ICT BILLET AN627-48A Specifications
ICT BILLET AN627-48A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | AN627-48A |
| Brand | ICT BILLET |
| Angle | Straight |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 840117205321 |
| Outside Diameter | 3.00" |
| Finish | Natural |
| Hose End Size | 3" |

