-11%
-11%
|
#4403915033
Hurst 3915033 Billet Plus Mustang (83-04)
- Specially designed to work with the 1983-2004 Ford Mustang
- Features a billet aluminum base and stop collar
- The patented adjustable bias spring loads on most models allow stick tension to be tailored to drivers preference
$349.95
/each
In Stock
$393.95
Save $44.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Round Shifter Knob Style, White, Floor Shifter Position
- Specially designed to work with the 1983-2004 Ford Mustang
- Features a billet aluminum base and stop collar
- The patented adjustable bias spring loads on most models allow stick tension to be tailored to drivers preference
- Assure a custom fit and eliminate any vehicle modifications for ease of installation
- It incorporate a high ratio pivot mechanism for reduced shifter throw
Key Specs
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Manual |
| Shifter Mount Style | Transmission Mount |
| Material Type | Steel |
| Finish | Chrome |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHurst 3915033 Details
Hurst 3915033 Details
Hurst Billet Plus shifters incorporate a high ratio pivot mechanism for reduced shifter throw. Self centering alignment improves 2nd to 3rd up-shift gear changes to reduce the chance of missed shifts. Patented adjustable bias spring loads on most models allow stick tension to be tailored to drivers preference. Dedicated applications assure a custom fit and eliminate any vehicle modifications for ease of installation.
- Billet Aluminum Base and Stop Collar
- Steel Gear Select
- Adjustable Positive Gear Stops
- Stainless Steel Rotating Pivot
Application
Charts
Guides & Documents
Hurst 3915033 Specifications
Hurst 3915033 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 3915033 |
| Brand | Hurst |
| Position | Floor Shifter |
| Transmission Type | Manual |
| Shifter Mount Style | Transmission Mount |
| Material Type | Steel |
| Finish | Chrome |
| GENERAL | |
| Shifter Knob Style | Round |
| Hardware Included | No |
| Shifter Knob Color | White |
| Arm Length | 7.92" |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Overall Height | 12.75" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Notes | Total overall length is: 12.75" Arm length from top of boot to end of shiftier arm: 7.25" |
| GTIN Code | 084829016992 |
| Overall Length | 7.92" |
| Boot Included | No |
| Knob Included | Yes |
| Accomodates Stock Knob | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1985-2003 Ford Mustang
