-11%
-11%
|
#42512320HKR
Hooker 12320HKR Mild Steel 180 Degree Mandrel U-Bend Pipe, 1-3/4 Inch
$34.85
/each
Factory Shipped
$39.21
Save $4.36
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | 12320HKR |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-3/4 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHooker Headers 12320HKR Details
Hooker Headers 12320HKR Details
Super Competition 180 Degree Mandrel U-Bends.Tubing Is Available In Mild Steel,Stainless Steel And Aluminized Steel.
- Mandrel Bent Tubing
- Wrinkle-Free Surface
Features
Mild Steel, 180 degree bend, Tube Size 1 3/4" OD, Radius 6", Leg A 12" Leg B 12", 16 Gauge
Hooker Headers 12320HKR Specifications
Hooker Headers 12320HKR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 12320HKR |
| Brand | Hooker Headers |
| Exhaust Tubing Diameter | 1-3/4 Inch |
| Material Type | Mild Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 1.75" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | U-Bend |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 180 degree |
| Exhaust Pipe Bend Radius(es) | 6" |
| Gauge Thickness | 16-gauge |
| Material Thickness | 0.0625" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 700414054773 |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
The product is highly praised for its quality and practicality, as seen in customer reviews. According to users, it fits well on motorcycles, indicating usability and suitable design. The need to modify or adjust certain parts for clearance, such as the steering box, reflects the product's versatility. Customers recommend our product over competitors, verifying its unique features and superior functionality. Despite minor installation challenges, customers are willing to repeat purchase due to the product's confirmed qualities.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
The product is highly praised for its quality and practicality, as seen in customer reviews. According to users, it fits well on motorcycles, indicating usability and suitable design. The need to modify or adjust certain parts for clearance, such as the steering box, reflects the product's versatility. Customers recommend our product over competitors, verifying its unique features and superior functionality. Despite minor installation challenges, customers are willing to repeat purchase due to the product's confirmed qualities.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes
5.0
4 years ago
Dennis the Menace
Nacogdoches,Texas
Verified
Building headers had to move steering box for clearance still working on design
Would Recommend
i would buy again
5.0
7 years ago
stradabush
tacoma wa
Verified
for motorcycle good fit
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
