Rebate
Rebate
|
#4257128021
Holley 712-802-1 110 GPH Electric Fuel Pump With Regulator, Blue
$285.25
/each
Factory Shipped
$316.95
Save $31.70
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, External Electric Fuel Pump Type
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 712-802-1 |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 110 GPH / 416 LPH |
| Maximum Pressure | 14 psi |
| Voltage | 12 volts |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley 712-802-1 Details
Holley 712-802-1 Details
The world famous Red, Blue and Black fuel pumps are the most recognized performance pumps of all times. They have been powering racing legends and street enthusiasts alike since the early 70's. Their time proven rotor/vane design is known to get the job done in an affordable package. Designed with a fume tube for marine use and meets U.S. Coast Guard regulations.
- Tumble polished billet look
- Lower housing casting designed for enhanced fuel flow and quiet operation
- Motor draws only 3 amps current
- 7 1/2 amp fuse recommended
- Improved design for street/strip applications
- Distinctive Blue logo
- Flows 110 GPH (free flow)
- Flows 88 GPH at 9 psi
- maximum pressure is 14 psi
- Includes P/N 12-803 fuel pressure regulator
- Provides constant fuel flow with no pulsation
- Has externally accessible pressure relief valve (max 14 psi)
- Rotor/vane pump design is more tolerant of contaminated fuels
- Weighs only 3 lbs
- Includes mounting bracket
- Repair kits are readily available
- Can be serviced from the pump end
- Not compatible with alcohol or methanol fuels
- Use of safety shut-off switch, P/N 12-810, strongly recommended
- Not designed or recommended for use with fuel injection systems
- Meets U.S. Coast Guard regulations
- Includes Fuel/vapor tube
Charts
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Guides & Documents
Holley 712-802-1 Specifications
Holley 712-802-1 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 712-802-1 |
| Brand | Holley |
| Electric Fuel Pump Type | External |
| Free Flow Rate | 110 GPH / 416 LPH |
| Maximum Pressure | 14 psi |
| Voltage | 12 volts |
| GENERAL | |
| Inline | No |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Fuel Type | Gasoline |
| Electric Fuel Pump Inlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Electric Fuel Pump Outlet Fitting(s) | 3/8" NPT Female |
| Material Type | Aluminum |
| Color | Silver |
| Fuel Pressure Regulator Included | Yes |
| Sending Unit Included | No |
| Bracket Color | Silver |
| Gasket(s) Included | No |
| Wiring Harness Included | No |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Sold in Quantity | Kit |
| Emission Code | 3 |
| GTIN Code | 090127484326 |
