Rebate
Rebate
|
#4251772
Holley 17-72 Intake Manifold Spacer For 2300 Flange. 1-11/16" Bore
$117.85
/each
On Backorder
$130.95
Save $13.10
This part is Backordered. We estimate this item will ship on or before May 27th.
Get something sooner
Browse In Stock and Ready to Ship AlternativesQuantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-Barrel 4-Bolt Carburetor Flange Type
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 17-72 |
| Carburetor Flange Type | 2-Barrel 4-Bolt |
| Overall Thickness | 1" |
| Material Type | Phenolic |
| Carburetor Barrels | 2-Barrel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley 17-72 Details
Holley 17-72 Details
Intake Manifold Spacer For 2300 Flange. 1 11/16" Bores 1" Height Phenolic Spacer.
- Phenolic
- 1 11/16" Bores
- 1" Height
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Holley 17-72 Specifications
Holley 17-72 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 17-72 |
| Brand | Holley |
| Carburetor Flange Type | 2-Barrel 4-Bolt |
| Overall Thickness | 1" |
| Material Type | Phenolic |
| Carburetor Barrels | 2-Barrel |
| GENERAL | |
| Carburetor Spacer Style | 2-Hole |
| Sold in Quantity | Each |
| Hole Diameter | 1.6875" |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| GTIN Code | 090127477823 |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Well if I need it yes
5.0
7 years ago
Do what I want
Crowsnest Pass Alberta Canada
Verified
Everything went well it fit perfect. My Weber manifold no has a Holley on it.
Would Recommend



Showing 1 of 1 reviews
