Rebate
Rebate
|
#42512310
Holley 12-310 OE Style EFI Fuel Tank Module, 255 LPH
$448.95
/kit
Factory Shipped
$499.95
Save $51.00
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
63-67 Chevy Corvette, In Tank Electric Fuel Pump Type
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | 12-310 |
| Electric Fuel Pump Type | In Tank |
| Free Flow Rate | 67 GPH / 255 LPH |
| Maximum Pressure | 58 psi |
| Voltage | 12 volts |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHolley 12-310 Details
Holley 12-310 Details
- This in-tank fuel pump module is a high-pressure unit that flows 255 liters per hour (LPH) and is capable of supporting electronic fuel injection (EFI) engines producing up to 550 horsepower
- A pre-calibrated fuel-level sending unit designed to work with the factory fuel gauge for this application is included
- This module also features a HydraMat filter which has a unique internal reservoir that keeps fuel available at the pick-up and also provides protection from contaminates
Fuel pressure is internally regulated to 58 psi eliminating the added expense and effort of purchasing and installing an external fuel pressure regulator - no separate return line is required because this module returns excess fuel right inside the tank! This 1963-67 Corvette Muscle Car EFI Fuel Pump module was designed as a direct replacement for your factory pick-up and sending unit. There is no need to purchase a custom EFI fuel tank. You can even retain the factory fuel hard line - just connect the outlet of the pump module to the hard line on your vehicle with EFI-rated fuel hose and hose clamps available in the Earls Vapor Guard line. This Muscle Car EFI Module includes a 255 LPH fuel pump and a Holley HydraMat. HydraMat is an amazing patent-pending fuel reservoir system that reduces fuel starvation issues that might otherwise occur while cornering, accelerating, stopping, traversing inclines, and during low fuel conditions.
Application
1963-1967 Corvette
Rebates
Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026

Save 10% instantly on select products across the Holley family of performance brands during the annual Holley Fuel Up Spring Savings Event 2026. Instant rebate period has been extended and now runs from March 30, 2026 through April 19, 2026.
Holley 12-310 Specifications
Holley 12-310 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 12-310 |
| Brand | Holley |
| Electric Fuel Pump Type | In Tank |
| Free Flow Rate | 67 GPH / 255 LPH |
| Maximum Pressure | 58 psi |
| Voltage | 12 volts |
| GENERAL | |
| Inline | No |
| Fuel System Type | EFI |
| Fuel Type | Gasoline |
| Electric Fuel Pump Outlet Fitting(s) | 5/16" Hose Barb |
| Horsepower Rating (Naturally Aspirated) | 550 HP |
| Fuel Pressure Regulator Included | Yes |
| Sending Unit Included | Yes |
| Fuel Filter Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 090127062531 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1963-1967 Chevy Corvette

