|
#91090102
Hagan Street Rods 90SF 90 Degree Flat Series Square Fuel Door
- Door is 3-1/2" square
- Spout is 2" o.d. and 3-3/4" long
- Top is made of 18 gage mild steel
$149.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 5.25" Overall Height, 3.81" Depth, Steel
- Door is 3-1/2" square
- Spout is 2" o.d. and 3-3/4" long
- Top is made of 18 gage mild steel
- Hinge and latch are both spring loaded. Latch is also magnetic
- Kit includes housing, door, hinge, latch, gas cap, spout and install instructions
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyHagan Street Rods 90 SF Details
Hagan Street Rods 90 SF Details
Now you can make that old gas tank filler neck and cap go away with this easy flush mount gas door kit. Just select the style that would best fit to the surface and choose the design of the gas door with the hinge mount on the left or right side. This has a fuel spout that is 2" OD to accept a 2" ID fuel hose of your choice. Fuel hose not included. Can be mounted in steel or fiberglass.
- Includes housing, door, hinge, latch, gas cap, spout and install instructions
- Door is 3-1/2" square
- The top is made of 18 gage mild steel
- The spout is 2" o.d. and 3-3/4" long
- Hinge is spring loaded to hold the door open and closed
- Latch is spring loaded and magnetic
Hagan Street Rods 90 SF Specifications
Hagan Street Rods 90 SF Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 90 SF |
| Brand | Hagan Street Rods |
| GENERAL | |
| Overall Height | 5.25" |
| Overall Length | 6.50" |
| Depth | 3.81" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Natural |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | Includes 3.00" long, 2.00" O.D. steel tube. |
Ratings & Reviews
3
1 Review
Ratings & Reviews
3
1 Review
3
1 reviews
5
0
4
0
3
1
2
0
1
0
Filter by Ratings
Maybe
3.0
8 years ago
none
Cathedral City Ca.
Verified
Lil pricey. ....Product is decent.
Showing 1 of 1 reviews

