|
#95052084
Formed Aluminum Bolt-In Battery Box
$66.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 95052084 Details
Speedway Motors 95052084 Details
- No Hardware Included
- Aluminum Material
- Natural Finish
- Sold Individually
- Overall Length: 5.88"
- Overall Width: 9.25"
- Overall Height: 3.50"
- Inside Length: 5.75"
- Inside Width: 7.00"
- Inside Height: 3.38"
Guides & Documents
Speedway Motors 95052084 Specifications
Speedway Motors 95052084 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 95052084 |
| Brand | Speedway Motors |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Natural |
| GENERAL | |
| Overall Length | 5.88" |
| Overall Width | 9.25" |
| Inside Length | 5.75" |
| Overall Height | 3.50" |
| Inside Height | 3.38" |
| Hardware Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
4
1 Review
Ratings & Reviews
4
1 Review
4
1 reviews
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
OK, nice and light but could be a bit better
4.0
2 years ago
Sandy
Los Angeles
Verified
Nice light weight, but the base could be a bit longer to get more of the base of the battery. Not a big deal at all. One thing is that this is ONLY for the normal YTX20 style stock sized battery which is not mentioned so it's going to need spacers for an Antigravity ATX20 style, this is where the base of the unit could have a larger piece of metal to allow for the spacer needed. Also don't need the + and - on the battery, nice but not needed. Again a nit pick. Otherwise nice piece
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

