|
#91696043
Ford 9" Bolt-On Disc Brake Kit W/ Wilwood Calipers
- Disc brake stopping power for your Ford 9 inch or 8 inch rearend at nearly the same cost as rebuilding/replacing drum brakes
- Kits includes two bolt-on caliper brackets, two 11-1/4" vented rotors, two D154 Wilwood calipers, brake pads and hardware for increased stopping power
- Fits over an axle with maximum flange diameter of 6-1/4" O.D.
$661.99
/kit
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, 11.25 Inch Rotor Diameter, Powder Coated
- Disc brake stopping power for your Ford 9 inch or 8 inch rearend at nearly the same cost as rebuilding/replacing drum brakes
- Kits includes two bolt-on caliper brackets, two 11-1/4" vented rotors, two D154 Wilwood calipers, brake pads and hardware for increased stopping power
- Fits over an axle with maximum flange diameter of 6-1/4" O.D.
- Rotors have a 2.80" center hole which fit Currie axles with both 5 on 4-1/2" and 5 on 4-3/4" bolt circles
- Fits "old" and "new" style big bearing (3.150" bearing O.D.) Ford housings and with axle offsets of a minimum 2-3/8" to 2-1/2"
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| MFG. Part # | 91032007 |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11.25 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Two |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91032007 Details
Speedway Motors 91032007 Details
Disc Brake Stopping Power at a Great Value
This economical disc brake kit for Ford 9 inch and 8 Inch axles is simple to install and provides big stopping power, at a price nearly the same as replacing original drum brakes. That Ford rear end handles the power to make it go, but these binders clamp down when you say whoa! Today's average family sedan can stop from 60 MPH in 120 feet, at nearly 1G of deceleration. You need the same stopping power. Your passengers, you and your car deserve the confidence of disc brakes and our kit delivers that confidence with exceptional value.
Superior to Drum Brakes
Aftermarket disc brakes are superior to original drums in many ways: more braking force, less brake fade, and easier service. Stopping power starts with our newly manufactured Wilwood D154 dual piston calipers, commonly found on 1978-88 GM G-Body and A-Body cars. Large 11-1/4" diameter, 1" thick vented rotors provide more stopping leverage than common 9" or 10" drum brakes. Brake pads are easier to change than drum shoes, and our brake kit includes a street-friendly organic compound for long rotor/pad life. Replacement pads are common sized, available from your local auto parts store. Looking for more aggressive stopping power? We carry race-grade D154 disc brake pads that drop in just as easily.
Fits Ford 9 Inch and 8 Inch Housings
This disc brake kit fits Ford 8 inch axles, as well as passenger car Ford 9 inch axle housings with "big bearing" ends (3.150" O.D. bearing, found on passenger cars from 1974-79). Included bracketry will adapt this kit to both "new style" and "old style" Ford 9 inch housing flanges with the 3/8" bearing retainer bolt holes. Bracket spacers are also included, allowing this kit to work with axle flange offsets of 2-3/8" or 2-1/2" common on Ford 9 inch passenger car rear ends. Axle flange offset is measured from the axle housing flange face (with bearing retainer removed) to the axle shaft flange face (side where the brake rotor/drum rides, including the thickness of the axle flange).
Hardware and Instructions Included
Kit includes a detailed, step-by-step instruction sheet with images. The floating calipers include new Grade 5 slider bolts, with all remaining hardware of Grade 8 quality. Cast iron rotors feature a dual bolt pattern in 5x4.5" (Ford/Mopar/AMC) or 5x4.75" (Chevy/GM) to match your desired wheel hub pattern. Plus, this assembly will clear most 15" diameter wheels designed with disc brakes in mind. Note that there are no provisions for a parking brake, making this the perfect disc brake conversion kit for the budget-focused builder who prefers a basic upgrade kit.
- Disc brake stopping power at nearly the same cost as rebuilding/replacing drum brakes
- 11-1/4" diameter, 1" thick vented cast iron rotors dissipate heat faster than drum brakes
- Serviceable design ensures good drivability and piece-of-mind when on the road
- Street-friendly GM D154 style pads, replacements available nearly everywhere
- Wilwood D154 dual-piston calipers with 7/16"-20 banjo-style inlets
- Fits Ford "big bearing" 9 inch housings from passenger cars and 8 inch rear ends
- Use with Ford 9 inch rear ends with 2-3/8" or 2-1/2" axle flange-to-housing offsets
- Dual wheel bolt patterns covering all GM/Ford/Mopar (5x4.5" for 1/2" studs, 5x4.75" for 7/16" studs)
- Use with 15" or larger disc brake-style wheels
- Easy bolt-on installation w/ included instruction sheet
- Includes heavy steel mounting brackets, Grade 8 hardware and nylock nuts (everything you need)
- Rotor register/center hole is 2.80" to fit Currie axles
Features
Installation note:
The inside diameter of this rotor will accept an axle flange that has a diameter of 6-1/4" or smaller. If your axle flange exceeds 6-1/4" in diameter, you will need machine your axle flange to decrease your axle flange diameter to fit this rotor as necessary.
When utilizing an aftermarket axle with disc brake conversion kits, it may be necessary to reduce the diameter of the axle flange to a diameter necessary to adequately fit inside the required Clearance I.D. that the brake hat/brake rotor will require. (see above diagram for illustration)
This rotor has been designed for use with aftermarket axles such as Currie that have a 2.795" pilot. If you are using stock axles, or your axles have a pilot that is smaller than 2.795", we offer disc brake kit Part # 91031902 or replacement rotor Part # 91031039 with a 2.790" Center Hole Diameter that is better suited to these applications.
Specs
This kit is an aftermarket solution. It is not intended to be a direct installation or OEM replacement. Due to changes in production in certain years, your application may require modifications beyond the instructions for this kit to install properly. If your axle shaft flange or axle shaft register exceeds the diameter that clears the rotor dimensions, you will need to machine the axle flange and/or the rotor to clear the diameter required.
Guides & Documents
Speedway Motors 91032007 Specifications
Speedway Motors 91032007 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91032007 |
| Brand | Speedway Motors |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11.25 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Two |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 15 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Plain Face |
| Front Rotor Included | No |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Ford Bearing End Style | Big Ford (Old/New) |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" | 4.75" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| Bore Size | 2.38" |
| Rotor Thickness | 1" |
| Rotor I.D. | 2.8" |
| Rotor Backspace | 2.3" |
| Stud Diameter | 0.5" |
| Axle Flange Offset | 2.36" - 2.50" |
| Mount Type | Bolt-On |
| Brake Pad Compound | D154 |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Cast Iron |
| Brake Lines Included | No |
| Parking Brake Cables Included | No |
| Bracket Included | Yes |
| Caliper Material Type | Aluminum |
| Stud Diameter 2 | 0.4375" |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1966-1986 Ford Bronco
1957-1959 Ford Club
1962-1967 Ford Club Wagon
1957-1974 Ford Country Sedan
1957-1974 Ford Country Squire
1957-1960 Ford Courier Sedan Delivery
1957-1972 Ford Custom
1957-1960 Ford Custom 300
1964-1977 Ford Custom 500
1957-1958 Ford Del Rio Wagon
1968-1983 Ford E-100 Econoline
1975-1983 Ford E-100 Econoline Club Wagon
1975-1987 Ford E-150 Econoline
1975-1987 Ford E-150 Econoline Club Wagon
1968-1974 Ford E-200 Econoline
1963-1967 Ford Econoline
1957-1983 Ford F-100
1975-1986 Ford F-150
1957-1970 Ford Fairlane
1978 Ford Fairmont
1964-1970 Ford Falcon
1964-1965 Ford Falcon Sedan Delivery
1959-1967 Ford Galaxie
1962-1974 Ford Galaxie 500
1972-1976 Ford Gran Torino
1975-1980 Ford Granada
1965-1978 Ford LTD
1977-1979 Ford LTD II
1970-1977 Ford Maverick
1964-1973 Ford Mustang
1974-1978 Ford Mustang II
1975-1980 Ford Pinto
1957-1974 Ford Ranch Wagon
1957-1979 Ford Ranchero
1957-1959 Ford Skyliner
1957-1960 Ford Sunliner
1957-1979 Ford Thunderbird
1968-1976 Ford Torino
1957-1960 Ford Victoria
1977-1980 Lincoln Versailles
1975-1980 Mercury Bobcat
1967 Mercury Brougham
1964-1967 Mercury Caliente
1957-1974 Mercury Colony Park
1963-1977 Mercury Comet
1957-1968 Mercury Commuter
1967-1979 Mercury Cougar
1959-1963 Mercury Country Cruiser
1964-1971 Mercury Cyclone
1975-1978 Mercury Grand Marquis
1963-1970 Mercury Marauder
1967-1978 Mercury Marquis
1961-1963 Mercury Meteor
1975-1980 Mercury Monarch
1957-1968 Mercury Montclair
1968-1976 Mercury Montego
1957-1974 Mercury Monterey
1958-1968 Mercury Park Lane
1966-1967 Mercury Villager

