|
#62500
Firestone 62500 Wide Oval Tire, Redline, FR70-15
- Max load capacity of the tires is 1500 lbs. at 32PSI
- Has an original tread pattern and poly/glass construction
- These tires gives your car classic but yet stylish good looks
$378.00
/each
On Backorder
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, F70/15 Tire Size
- Max load capacity of the tires is 1500 lbs. at 32PSI
- Has an original tread pattern and poly/glass construction
- These tires gives your car classic but yet stylish good looks
- Tires were factory on many muscle and pony cars from 1967-1974
- They feature original Sup-R-Belt tread design with poly/fiberglass construction
Key Specs
| MFG. Part # | 62500 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 62500 Details
Firestone 62500 Details
This Firestone Wide Oval Radial tire features FR70-15 sizing and a 3/8-inch redline for the ultimate early muscle car look. This product bridges the gap between authentic bias ply tires and modern radials. Designed and manufactured in the USA, using new molds and materials, this tire features authentic sidewall markings and tread pattern, with radial construction. This is the ultimate muscle car tire! Firestone Wide Oval Radial redline tires offer fitments of most muscle car applications for cars that originally came with F70-15 tires. This is the authentic size for 1968 through 1972 Chevrolet Corvette, 1969 Dodge Charger, 1969 Shelby Mustang and late '60s Plymouth Belvedere and Satellite models. This is also a great tire for enthusiasts who stepped up from 14 inch wheels to 15's. The tires feature a 3/8-inch redline with all of the correct markings on the sidewall. These tires are DOT approved, and S speed rated. That means they are ready for the open road! Its time to put a set of Firestone Wide Oval radials on your muscle car.
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
Firestone 62500 Specifications
Firestone 62500 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 62500 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | F70/15 |
| Tire Diameter | 27.10" |
| Rim Width Range | 5.50 - 8.00" |
| Load Capacity | 1500 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199106626 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 27.00 - 27.99" |
| Section Width | 8.20" |
| Tread Width | 6.5" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Seem to work great
5.0
7 years ago
tw30ss
Michigan
Verified
I only have a few miles on the new tires, but they seem to be running smooth and vibration free. They look great, too ! The price - ridiculously high. Give me a break, this is scalping at the highest form of the art. Yes - I know it is not all Speedway and mostly Coker.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

