|
#91058811
Firestone 623048 Dragster Cheater Slick, Whitewall, 1000-15
- Features a 4-ply nylon construction and are DOT approved
- Built in new molds from original Firestone drawings
- Max load capacity is 1960 @ 32 psi
$725.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Rear Position, Slick Tire Type
- Features a 4-ply nylon construction and are DOT approved
- Built in new molds from original Firestone drawings
- Max load capacity is 1960 @ 32 psi
- Works on 8"-10" wide rims
- Tires have a total diameter of 30.20"
Key Specs
| MFG. Part # | 623048 |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 623048 Details
Firestone 623048 Details
Nothing beats the old school look of a piecrust slick and these 10.00-15 Firestone Dragster tires are cheater slicks, designed for nostalgia drag cars, hot rods and rat rods. They feature a 2.25 inch wide whitewall and would be a perfect fit on an early '60s style dragster or gasser project. Vintage Cheater Dragster Slicks have "just enough" tread to be DOT approved, yet still have the vintage drag race styling. These work well with any of our other Firestone Deluxe Champion bias ply tires. These tires feature genuine whitewall construction, built-in from the very beginning and are also available as blackwalls depending on the look you're going for. Firestone Dragster Whitewall Cheater Slicks are bias ply tires, and they feature a rubber compound that is great for the street or strip. The four ply polyester construction makes for a sturdy tire for any hot rod application. Coker Tire Company produces these Firestone cheater slicks in brand new molds built from the original Firestone drawings, so they are as authentic as you can get! Made in the USA!
Specs
- Overall Diameter: 30.20"
- Tread Width: 9.50"
- Cross-section: 12.00"
- Max Load Capacity: 1960 @ 32 psi
- Recommended Rim Width: 8.00" - 10.00"
- Tube Type: Tubeless
Firestone 623048 Specifications
Firestone 623048 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 623048 |
| Brand | Firestone |
| Position | Rear |
| Tire Type | Slick |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 1000/15 |
| Tire Diameter | 30.20" |
| Rim Width Range | 8.00 - 10.00" |
| Load Capacity | 1960 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199103267 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 30.00 - 30.99" |
| Section Width | 12.00" |
| Tread Width | 9.5" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers found the product to be of high quality and practical, accentuating the style of their vehicles. Some customers noted that the tires deliver a cool, retro look and improve the overall aesthetic. The product performs well over time, with one customer replacing his set after thirteen years marking its longevity. Many valued the product's ability to deliver both stylish appearance and safety in driving. Despite the higher price point, customers deemed the quality worth the cost. The product outshines competitors by offering both aesthetics and function, winning customer recommendations.
Ratings & Reviews
4.8
4 Reviews
Customers found the product to be of high quality and practical, accentuating the style of their vehicles. Some customers noted that the tires deliver a cool, retro look and improve the overall aesthetic. The product performs well over time, with one customer replacing his set after thirteen years marking its longevity. Many valued the product's ability to deliver both stylish appearance and safety in driving. Despite the higher price point, customers deemed the quality worth the cost. The product outshines competitors by offering both aesthetics and function, winning customer recommendations.
4.8
4 reviews
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Cheaters
5.0
7 years ago
D
97068
Verified
Look right
Would Recommend
Finishing my project with style
5.0
10 years ago
Firemarcus
Colorado
Verified
Love these tires and the way they look to finish off the stance and style on my rat rod. My only complaint is that they are kinda high priced but I guess looking cool is worth it.
Would Recommend
They have the look!
5.0
10 years ago
Conisuer
Austin, TX, USA
Verified
If you want "the look" and safe driving this is the tire you need. I'm replacing a set that have been in the car for thirteen years. They are great!
Would Recommend
gonna have that old school look
4.0
13 years ago
cargford
Texas
Verified
Got delivered really quickly
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews
