|
#556660
Firestone 556660 2-3/4 Inch Whitewall Bias Ply Tire, 560-15
- Firestone 560-15 bias ply tire
- 2.75 inch wide whitewall
- These classic tires feature vintage Firestone pie crust styling and authentic tread design
$296.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, 560/15 Tire Size
- Firestone 560-15 bias ply tire
- 2.75 inch wide whitewall
- These classic tires feature vintage Firestone pie crust styling and authentic tread design
- They're built in original molds
- The 560-15 is also the perfect hot rod front runner
Key Specs
| MFG. Part # | 556660 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 556660 Details
Firestone 556660 Details
This Firestone 560-15 bias ply tire features a 2.75 inch wide whitewall and the classic look that makes Firestone one of the most pouplar vintage tire brands. The 560-15 sizing is authentic for many European cars, such as Alfa Romeo, Fiat, and MG, but it is most recognized as THE TIRE for vintage Volkswagen. From 1953 through 1974, this size was used on millions of Volkswagen Beetle and Karhmann Ghia. The 560-15 is also the perfect hot rod front runner, when combined with one of our larger Firestone rear tires, like the 820-15. These classic tires feature vintage Firestone pie crust styling and authentic tread design. They're built in original molds using modern materials right here in the USA! This popular Firestone bias ply pie crust wide whitewall is also available in other select vintage tire sizes.
Firestone 556660 Specifications
Firestone 556660 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 556660 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Whitewall |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Tire Size | 560/15 |
| Tire Diameter | 25.79" |
| Rim Width Range | 4.00 - 5.50" |
| Load Capacity | 970 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Ply Rating | 4-Ply |
| Load Index | 32 PSI |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 4 ply tires. Recommended rim width 4.50. Tubeless tire. |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 25.00 - 25.99" |
| Section Width | 5.96" |
| Tread Width | 3.8" |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
4.8
12 Reviews
Customers commend the product for its authentic retro design, quality, and practicality. The tires are highly recommended for vintage hot rods and classic cars, enhancing their aesthetic and functionality. Despite being comparatively expensive, they reflect valuable expenditure due to their superior build and style. Some noted a minor aesthetic issue, but overall, customers appreciate the tires' performance, look and their contribution to safety. Customers also find pride in owning these tires, distinguishing them from others on the market.
Ratings & Reviews
4.8
12 Reviews
Customers commend the product for its authentic retro design, quality, and practicality. The tires are highly recommended for vintage hot rods and classic cars, enhancing their aesthetic and functionality. Despite being comparatively expensive, they reflect valuable expenditure due to their superior build and style. Some noted a minor aesthetic issue, but overall, customers appreciate the tires' performance, look and their contribution to safety. Customers also find pride in owning these tires, distinguishing them from others on the market.
4.8
12 reviews
5
10
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
great product
5.0
2 months ago
howard
Gilroy
Verified
fitment is right on
Would Recommend
Would buy again
5.0
a year ago
Tires
Dinuba ca
Looks great and slick
Would Recommend
Definitely would buy again
5.0
a year ago
Whitewall tires
Dinuba ca
Looks great on my 1954 Chevy 3100
Would Recommend
Retro skinny whitewalls
5.0
3 years ago
39 Chevy Coupe baby!!!
Lethbridge, Alberta, Canada
Verified
Great to have these tires to complete that authentic hot rod look and still have functionality.
Would Recommend
Definitely I would buy these tires again they're very nice
5.0
3 years ago
Alley cat
Port Richey Florida
Verified
They're a little pricey I'd like to paid a little less but in these days I guessIf you're gonna have your toys I gotta pay through the nose but they look proud and I'm proud I just hate swallowing amount of money for tires makes it hard to afford the rear tires which are twice as much but thankful to have the style of tire and the tire I wanted and needed thank you
Would Recommend
They had them in stock when no one else did!
5.0
4 years ago
Fred
Dallas Texas
Verified
Good customer service!
Would Recommend
Product as described
5.0
4 years ago
32 real steel
Snohomish WA
Verified
Looks wicked on the car
Would Recommend

Same price as direct from Coker and in stock!
5.0
4 years ago
31 coupe
Painesville Ohio
Verified
For my vintage hot rod 31 coupe
Nice tires
4.0
6 years ago
Karmann-Ghia
Sacramento, CA
Verified
Nice tired, one tire has tiny black spot but no problem for me. Definitely recommended.
Would Recommend

Great and easy service
5.0
7 years ago
Jitterbug
New Braunfels, Tx
Verified
We purchased tires for a 1963 VW Bug. This helped get our fun car back on the road and will keep us safe.
Would Recommend
Showing 10 of 12 reviews

