|
#54890
Firestone 54890 Wide Oval Tire, Redline, FR70-14
- Features an original tread pattern and poly/glass construction
- Can be used with or without tubes and has a 3/8" redline
- These tires were factory on many muscle and pony cars from 1967-1974
$356.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, F70/14 Tire Size
- Features an original tread pattern and poly/glass construction
- Can be used with or without tubes and has a 3/8" redline
- These tires were factory on many muscle and pony cars from 1967-1974
- Tire has a 26.40" diameter and a 8.20" section width
- The max load capacity of 1500@32PSI
Key Specs
| MFG. Part # | 54890 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 54890 Details
Firestone 54890 Details
This Firestone Wide Oval Radial tire features FR70-14 sizing and a 3/8-inch redline for the ultimate early muscle car look. This product bridges the gap between authentic bias ply tires and modern radials. Designed and manufactured in the USA, using new molds and materials, this tire features authentic sidewall markings and tread pattern, with radial construction. This is the ultimate muscle car tire! Firestone Wide Oval Radial redline tires offer fitments of most muscle car applications for cars that originally came with F70-14 tires. This was a very popular size from 1967 through the early 1970's, so this tire fits many cars from the muscle car era. This is the authentic size for 1967 through 1970 Chevrolet Chevelle, 1968 through 1974 Camaro and it also fits many years of Ford Mustang, Ford Torino, Dodge Charger, Dodge Coronet, Dodge Challenger, Plymouth 'Cuda, Plymouth Road Runner, Pontiac GTO, Mercury Cougar and Mercury Cyclone. This is also a nice upgrade for cars that originally came with 750-14 or 775-14 bias ply tires. The tires feature a 3/8-inch redline with all of the correct markings on the sidewall. These tires are DOT approved, and S speed rated. That means they are ready for the open road! Its time to put a set of Firestone Wide Oval radials on your muscle car.
Charts
Tire Size Guide Chart (PDF)
Guides & Documents
Firestone 54890 Specifications
Firestone 54890 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 54890 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Radial |
| Tire Sidewall | Redline |
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Tire Size | F70/14 |
| Tire Diameter | 26.40" |
| Rim Width Range | 6.00 - 7.00" |
| Load Capacity | 1500 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Speed Rating | S |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199106589 |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 26.00 - 26.99" |
| Section Width | 8.20" |
| Tread Width | 6.7" |
| Maximum PSI | 32 lbs |
| Tubeless Tire | Yes |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the nostalgic, traditional look of these tires, with features like a distinctive redline on a raised ring. Users noted they stimulated desirable aesthetics for their cars. Performance and quality have been praised - they work well for a stock car, confirming enhanced drivability. Our tires have successfully bridged the gap between older designs and modern functionalities, standing out in the market.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the nostalgic, traditional look of these tires, with features like a distinctive redline on a raised ring. Users noted they stimulated desirable aesthetics for their cars. Performance and quality have been praised - they work well for a stock car, confirming enhanced drivability. Our tires have successfully bridged the gap between older designs and modern functionalities, standing out in the market.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Nostalgia with a twist
5.0
4 years ago
Gold GTX
Cincinnati
Verified
These gave my car the look I was after for the most part. The decades old bias plys they replaced have quite a few differences. Most notably the redline is on a raised ring instead of inset. Still they perform well for a stock car and give the vibe I wanted.
Would Recommend

Nice Tires
5.0
6 years ago
Gobmx
Puyallup Washington
Verified
Like the traditional look they have
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

