|
#543522
Firestone 543522 Bias Ply Blackwall Military NTD Tire, 600-16
- Features a 6 ply nylon cord construction, putting it in load range C
- Non-directional tread design on these premium tires provides equal traction in either direction
- This is a tube type tire, uses tube 85640
$220.00
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Universal Position, 600/16 Tire Size
- Features a 6 ply nylon cord construction, putting it in load range C
- Non-directional tread design on these premium tires provides equal traction in either direction
- This is a tube type tire, uses tube 85640
- Made in USA!
- Wheel not included
Key Specs
| MFG. Part # | 543522 |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFirestone 543522 Details
Firestone 543522 Details
Firestone NDT Military tires are legendary and 600-16 NDT tires were original equipment on many of the most iconic military vehicles.
- Features a 6 ply nylon cord construction, putting it in load range C
- Non-directional tread design on these premium tires provides equal traction in either direction
- This is a tube type tire, uses tube #85640
- Made in USA!
Restorers use Firestone NDT tires for Jeeps and older military vehicles as well as general purpose tires for cranes, shovels and dump trucks. The non-directional tread design on these premium tires provides equal traction in either direction.
Firestone 543522 Specifications
Firestone 543522 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 543522 |
| Brand | Firestone |
| Position | Universal |
| Tire Type | Passenger Car |
| Tire Construction | Bias Ply |
| Tire Sidewall | Blackwall |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Tire Size | 600/16 |
| Tire Diameter | 28.30" |
| Rim Width Range | 4.00 - 5.00" |
| Load Capacity | 1,430 lbs. |
| DOT-Approved | Yes |
| Directional | No |
| Ply Rating | 6-Ply |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 00842199101263 |
| Notes | This tire has NDT tread design. |
| Tire(s) Mounted & Balanced | No |
| Tire Diameter Range | 28.00 - 28.99" |
| Section Width | 6.70" |
| Tread Width | 5.3" |
