|
#8026010
Falcon Racing Transmission For 2 Piece Rear Main With Free Stand
- IMCA Approved for Stock Car, Modified, and Late Model classes
- Features two forward speeds (2.4:1 Low Gear, direct-drive 1:1 High Gear with minimal rotating mass), neutral, and reverse
- Comparable dimensionally to Muncie, T-10, and other similar transmissions - and that includes the 1-3/16” x 27-spline output shaft, which by design contributes to the most positive high gear retention in the industry
$2,063.99
/kit
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Falcon, 2-Speed Transmission Speeds
- IMCA Approved for Stock Car, Modified, and Late Model classes
- Features two forward speeds (2.4:1 Low Gear, direct-drive 1:1 High Gear with minimal rotating mass), neutral, and reverse
- Comparable dimensionally to Muncie, T-10, and other similar transmissions - and that includes the 1-3/16” x 27-spline output shaft, which by design contributes to the most positive high gear retention in the industry
- Frictionless bearings support all rotating components for unmatched durability, and as with all Winters transmissions, all rotating internals, from gears to shafts, are REM-finished
- With its aluminum case and extension housing, the transmission weighs just 45 pounds
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| MFG. Part # | 8026010 |
| Transmission Speeds | 2-Speed |
| Torque | 600 ft./lbs. |
| Input Shaft Spline Count | 18 |
| Input Shaft Diameter | 1.0625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFalcon Transmission 8026010 Details
Falcon Transmission 8026010 Details
The Falcon Late Model transmission has two forward speeds, neutral, and reverse, with an integral hydraulically-applied clutch operating low and reverse gears. High gear is a direct-drive 1-to-1 ratio with minimal rotating mass. With its aluminum case and extension housing, the transmission weighs just 45 pounds.
It’s comparable dimensionally to a Muncie, T-10, and other similar transmissions—and that includes the 1-3/16” x 27-spline output shaft, which by design contributes to the most positive high gear retention in the industry. It comes with the correct crank coupler for easy installation—even to a stock flywheel housing. Frictionless bearings support all rotating components for unmatched durability, and as with all Winters transmissions, all rotating internals, from gears to shafts, are REM-finished.
- IMCA Approved for Stock Car, Modified, and Late Model classes
- Includes Chevy Early Small Block (Pre-1986 2-Piece Rear Main) 18 Spline Crank Coupler (Winters 62407-62901-62348-18)
- Internal wet clutch saves the cost and rotating mass of a "stock" type clutch, no torque converter or pressure plate required.
- Hydraulic clutch pedal required
- All rotating internals, from gears to shafts, are REM-finished
- Strong enough to hold up through the low-900 HP range
- Extension Housing includes a sturdy roller bearing to accommodate 1-1/2 inch diameter slip yokes
- 9 inch yoke permits 7-1/2" of yoke travel while maintaining a minimum of 1-1/2" of spline engagement
- Measure 21-5/8" from bellhousing flange to end of tail housing
- 1-3/16 x 27 spline output shaft
- Two forward speeds
Falcon Transmission 8026010 Specifications
Falcon Transmission 8026010 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 8026010 |
| Brand | Falcon Transmission |
| Transmission Speeds | 2-Speed |
| Torque | 600 ft./lbs. |
| Input Shaft Spline Count | 18 |
| Input Shaft Diameter | 1.0625" |
| GENERAL | |
| Output Shaft Spline Diameter | 1.1875" |
| Output Shaft Spline Count | 27 |
| Case Material | Aluminum |
| Bellhousing Included | No |
| Yoke Included | No |
| Shifter Included | No |
| Gear Ratio (Low) | 2.40:1 |
| Gear Ratio (High) | 1.00:1 |
| Notes | 1.62"-18 spline input shaft. 1-3/16"-27 spline output shaft. |
| Sold in Quantity | Each |
| Yoke Style | Slip On |
| Shifter Style | Linkage operated |
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers generally commend the product for its quality, value, and practicality. The product is identified as top-notch, delivering efficient functionality. It is also deemed an excellent choice financially, offering top value. Most importantly, installation is user-friendly, with customers noting ease of setup. A recurring note is the initially tricky shifting period but adapts in time. Consequently, the product stands out for its superior combination of quality, affordability, and straightforward installation.
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers generally commend the product for its quality, value, and practicality. The product is identified as top-notch, delivering efficient functionality. It is also deemed an excellent choice financially, offering top value. Most importantly, installation is user-friendly, with customers noting ease of setup. A recurring note is the initially tricky shifting period but adapts in time. Consequently, the product stands out for its superior combination of quality, affordability, and straightforward installation.
5
4 reviews
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great Product
5.0
5 years ago
JD
West Plains MO
Verified
Great Product delivered fast and efficient
Would Recommend
great Trans for the money
5.0
6 years ago
Travis
Fallon NV
Verified
Easy install great trans for the money
Would Recommend
have bought two of these
5.0
6 years ago
ed
fay nc
Verified
n/a
Would Recommend
nice and easy install
5.0
7 years ago
SuperDave
Southern New Mexico
Verified
great install the transmission take a little time to get used to and shifting
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews

