|
#1750813
FK Rod Ends SJML6T Stainless Steel 3/8 Inch LH Male Heim Joint
RH Male
$31.99
/each
On Backorder
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyFK Rod Ends SJML6T Details
FK Rod Ends SJML6T Details
- 3/8" LH male threads
- 3-piece precision stainless steel construction
- Self-lubricating, high-strength
- 17-4PH CRES heat-treated stainless steel bodies and races
- 440C CRES heat-treated stainless steel ball
Applications: Clutch, brake, steering linkage, and suspension components on moderate horsepower applications.
Assembly Tip: To ease assembly, be sure to run a tap or die through the threads on chrome plated fasteners and apply an anti-seize compound to prevent galling of the threads.
FK Rod End Chart (Link)
FK Rod Ends SJML6T Specifications
FK Rod Ends SJML6T Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | SJML6T |
| Brand | FK Rod Ends |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.187" |
| Rod End Ball Diameter | 0.500" |
| Rod End Head Diameter | 1.025" |
| Rod End Head Width | 0.416" |
| Rod End Misalign Angle | 11 degrees |
| Center Hole to End of Shank | 1.938" |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 8580 lbs. |
| GTIN Code | 800199880618 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers affirm the satisfactory quality and practicality of our Heim Joint. They noted that the product was as described, indicating its reliable functionality. The material quality was also complimented, contributing to its superior usability. Some users even found it preferable to our competitors, like the FK Rod Ends SJML6T, indicating a strong positive bias towards our product. These reviews highlight the reliable and superior performance of our Heim Joint.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers affirm the satisfactory quality and practicality of our Heim Joint. They noted that the product was as described, indicating its reliable functionality. The material quality was also complimented, contributing to its superior usability. Some users even found it preferable to our competitors, like the FK Rod Ends SJML6T, indicating a strong positive bias towards our product. These reviews highlight the reliable and superior performance of our Heim Joint.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
LH Heim Joint
5.0
8 years ago
Glenn
North Carolina
Verified
Part as described
FK Rod Ends SJML6T Male Heim Joint
5.0
8 years ago
Glenn
North Carolina
Verified
Nice part
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
