Rebate
Rebate
|
#184E8362
Equus E8362 8000 Series 2 Inch Electric Fuel Level Gauge, 0-90
240-33 Ohm73-10 Ohm
$37.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, 2" Body Diameter
Rebates Available
See rebate detailsNeed To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E8362 Details
Equus E8362 Details
This accurate, durable, and simple to install iEquus 8000 Performance 2 in. electrical gauge features race inspired styling, 90 degree sweep, white dial, satin silver aluminum bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring fuel level on most early Ford and Chrysler (73-10 ohm) vehicles. Installation hardware included.
- Range: Empty=0 Ohm, Full=90 Ohm
- Compatible with most 1965 to 1996 O.E. GM Sender or Equus #9982 Fuel Level Sender (optional)
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red, green, blue and yellow bulb covers.
- 90 degree analog needle sweep provides reliable performance on a budget
- Aluminum bezel is lightweight and optimizes appearance
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Features 1/4 in. male spade terminals for electrical connections. Wiring not included.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E8362 Specifications
Equus E8362 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E8362 |
| Brand | Equus |
| GENERAL | |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Ohm Range | 0 ohms empty, 90 ohms full |
| Lighted | Yes |
| Liquid Filled | No |
| Gauge Face Color | White |
| Lettering Color | Black |
| Needle Color | White |
| Bezel Finish | Aluminum |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | Red, Green, Blue, Yellow Incandescent |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| GTIN Code | 047923083628 |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | Orange |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bezel Style | Equus V |
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers praise the product's combination of quality and affordability. Its practicality is appreciated, especially when adding missing features to projects. The product stands out from competitors due to its completeness and usefulness, making it a highly recommended option.
Ratings & Reviews
5
4 Reviews
Customers praise the product's combination of quality and affordability. Its practicality is appreciated, especially when adding missing features to projects. The product stands out from competitors due to its completeness and usefulness, making it a highly recommended option.
5
4 reviews
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great look
5.0
5 months ago
Mic
Mn
Verified
Gauge works how it should at a reasonable price and has the look I was looking for
Would Recommend
Works great
5.0
a year ago
Tomoose327
Denver CO
Verified
Needed a fuel gauge not in the instrument cluster, and this worked great. 90 ohm GM sender. Good value for the $.
Would Recommend
Very nice and complete kit
5.0
a year ago
None
Woodbury MN.
Verified
As expected a quality product at a reasonable cost.
Would Recommend
GREAT
5.0
2 years ago
JimBob
Sutherlin, OR
Verified
Added thid gauge to my project. Car came without a fuel gauge..Lol
Would Recommend
Showing 4 of 4 reviews

