Rebate
Rebate
|
#184E7363
Equus E7363 7000 Series 2 Inch Electric Fuel Level Gauge, 240-33
0-90 Ohm73-10 Ohm
$26.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, 2" Body Diameter
Rebates Available
See rebate detailsNeed To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E7363 Details
Equus E7363 Details
This attractive, durable, and affordable Equus 7000 Classic 2 in. electrical gauge features elegant styling, 90 degree sweep, black dial, chrome bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring fuel level on most AMC and aftermarket sensors (240-33 ohm). Installation hardware included.
- Range: Empty=240 Ohm, Full=33 Ohm
- Compatible with most O.E. AMC and other common manufacturer’s sending units
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red and green bulb covers.
- 90 degree analog needle sweep provides reliable performance on a budget
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Features 1/4 in. male spade terminals for electrical connections. Wiring not included.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E7363 Specifications
Equus E7363 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E7363 |
| Brand | Equus |
| GENERAL | |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Ohm Range | 240 ohms empty, 33 ohms full |
| Lighted | Yes |
| Liquid Filled | No |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | Black |
| Bezel Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Sending Unit Included | No |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| GTIN Code | 047923073636 |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | White |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bezel Style | Equus SAE |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Worked as required
5.0
4 years ago
Tim
Independence, Ks
Verified
used with universal sending unit
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

