Rebate
Rebate
|
#184E7362
Equus E7362 7000 Series 2 Inch Electric Fuel Level Gauge, 0-90
240-33 Ohm73-10 Ohm
$27.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, 2" Body Diameter
Rebates Available
See rebate detailsNeed To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E7362 Details
Equus E7362 Details
This attractive, durable, and affordable Equus 7000 Classic 2 in. electrical gauge features elegant styling, 90 degree sweep, black dial, chrome bezel, and backlit illumination for efficiently monitoring fuel level on most GM vehicles manufactured from 1965 to 1996 (0- 90 ohm). Installation hardware included.
- Range: Empty=0 Ohm, Full=90 Ohm
- Compatible with most 1965 to 1996 O.E. GM Sender or Equus #9982 Fuel Level Sender (optional)
- Back-Lit™ illumination for night use. Includes red and green bulb covers.
- 90 degree analog needle sweep provides reliable performance on a budget
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Features 1/4 in. male spade terminals for electrical connections. Wiring not included.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E7362 Specifications
Equus E7362 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E7362 |
| Brand | Equus |
| GENERAL | |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Ohm Range | 0 ohms empty, 90 ohms full |
| Lighted | Yes |
| Liquid Filled | No |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | Black |
| Bezel Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Sending Unit Included | No |
| Included Adapter/Fitting | No |
| Includes Wire Harness | No |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| GTIN Code | 047923073629 |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | White |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bezel Style | Equus SAE |

