Rebate
Rebate
|
#184E6234
Equus E6234 6000 Series 2 Inch Mech. Oil Pressure Gauge, 0-100PSI
Oil Pressure / 270 DegreeWater Temperature / Mechanical
$19.49
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, Analog Gauge Series
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | E6234 |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Range | 0-100 psi |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E6234 Details
Equus E6234 Details
The Equus 6000 Replacement Instrument Series single 2 in. mechanical pressure gauge offers excellent instrumentation value featuring easy to read 90 degree sweep white on black dial artwork with high contrast orange needle, through dial backlighting, and mechanical movement for efficient monitoring of your engine oil pressure. Installation hardware included. Additional adapters sold separately.
- 0-100 PSI / 0 - 700 kPa
- Back-Lit™ illumination for night use
- 90 degree analog needle sweep provides reliable performance on a budget
- Rear twist-on ring mount design makes mounting simple
- Includes 6 ft. nylon tubing with brass compression fittings to 1/8" NPT male and 1/8" NPT to 1/4" NPT adapter bushing.
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E6234 Specifications
Equus E6234 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E6234 |
| Brand | Equus |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Style | Mechanical |
| Gauge Range | 0-100 psi |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| GTIN Code | 047923062340 |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | Black |
| Lighted | Yes |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Liquid Filled | No |
| Gauge Sweep | 90 Degree |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.64" |
| Bezel Finish | Black |
| Bezel Style | Equus Round Shoulder |
| Included Adapter/Fitting | 1/8 NPT to 1/4 NPT |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | Orange |
| Includes Tubing | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Best Bang for the Buck
5.0
5 years ago
Rick
Long Beach, CA
Verified
Just as described, great quality and finish. Works perfectly.
Showing 1 of 1 reviews

