Rebate
Rebate
|
#184E6080
Equus E6080 6000 Series 5 Inch Black Tachometer, 10,000 RPM
Silver
$115.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 5" Gauge Diameter, 5" Body Diameter
Rebates Available
See rebate detailsKey Specs
| MFG. Part # | E6080 |
| Brand | Equus |
| Gauge Diameter | 5" |
| RPM Range | 0-10,000 RPM |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E6080 Details
Equus E6080 Details
The Equus 6000 series black 5" pedestal mount tachometer offers excellent street performance value featuring classic performance tach design, compatibility with most 4,6, and 8 cylinder engines equipped with conventional peformance ignitions. Includes hardware for pedestal mounting. This tachometer optimizes use of your engine's power band and improves vehicle run performance and driver gear changes with a rapid response, high visibility user-programmable shift light.
- Traditional incandescent lighting illuminates the front of the dial
- 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street or performance car electrical system
- Equus' street performance air-core electric tachometers provide quick and accurate readings with a needle so responsive it can go from 0 - full scale in 333 milliseconds
- Compatible with most 4, 6, and 8 cylinder engines (2 - 4 pulse per revolution ignition signals) with points, electronic, and most 12V high-performance racing ignitions
- Optimize use of your engine's power band and improve vehicle run performance and driver gear changes with a rapid response, high visibility user-programmable shift light
Rebates
Guides & Documents
Equus E6080 Specifications
Equus E6080 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E6080 |
| Brand | Equus |
| Gauge Diameter | 5" |
| RPM Range | 0-10,000 RPM |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| GTIN Code | 046074171673 |
| Body Diameter | 5" |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | Black |
| Liquid Filled | No |
| Bezel Finish | Brushed Aluminum |
| Shift Light Included | Yes |
| Shift Light Location | External |
| Bezel Style | Monster |
| Light Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Gauge Range | 0-10,000 RPM |
| Included Adapter/Fitting | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Lens Style | Flat |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes I would
5.0
3 years ago
Sidepiece
Richmond, Virginia
Verified
Equus have a nice looking affordable tach and great price
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

