Rebate
Rebate
|
#184E5362
Equus E5362 5000 Series 2 Inch Fuel Level Gauge, GM, 0-90
3-Gauge Set / 1-1/2"3-Gauge Set / 2"Oil PressureTachometer / 2-1/2"Tachometer / 3-3/8"Tachometer / 5"VoltmeterWater Temperature
$27.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2" Gauge Diameter, 2" Body Diameter
Rebates Available
See rebate detailsNeed To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyEquus E5362 Details
Equus E5362 Details
The Equus 5000 Replacement Instrument Series single 2 in. electric gauge console offers excellent instrumentation value featuring a black mounting panel equipped with backlit, chrome bezel, white dial electric instrument for Fuel Level monitoring on vehicles equipped with a 0-90 ohm 'Late GM' style sending unit. Installation hardware included. Compatible universal style sending unit sold separately.
- 2" fuel level gauge with black mounting panel
- Range: Empty = 0 Ohm, Full = 90 Ohm.
- Compatible with most 'Late' GM fuel level sensors produced from 1965 to 1996 as well as Equus #9982 Fuel Level Sender (sold separately).
- Back-Lit™ illumination for night use
- 90 degree analog needle sweep provides reliable performance on a budget
- Includes installation instructions in English, French, and Spanish.
Charts
Rebates
Guides & Documents
Equus E5362 Specifications
Equus E5362 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | E5362 |
| Brand | Equus |
| GENERAL | |
| Gauge Diameter | 2" |
| Gauge Style | Electric | Air-Core |
| Overall Diameter | 2.25" |
| Body Diameter | 2" |
| Depth | 2.25" |
| Ohm Range | 0 ohms empty, 90 ohms full |
| Gauge Face Color | White |
| Lettering Color | Black |
| Needle Color | White |
| Bezel Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| Notes | 12 Month Warranty |
| Lighting Type | Incandescent |
| Light Color | White Incandescent |
| Includes Bulb and Socket | Yes |
| Includes Mounting Bracket(s) | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| GTIN Code | 047923053621 |
| Lens Style | Flat |
| Pointer Color | Orange |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bezel Style | Equus Round Shoulder |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
I was satisfied with the product
5.0
3 years ago
joe
ohio
Verified
the product was in fine condition and worked well
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

